Злісне ухилення від сплати аліментів

Злісне ухилення від сплати аліментів

 1. Що таке злісне ухилення від сплати аліментів?
 2. Відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів

Злісне ухилення від сплати аліментів

Злісне ухилення від сплати аліментів становить склад злочину, передбачений статтею 164 Кримінального Кодексу України. Злісне ухилення від сплати аліментів може мати місце лише тоді, коли є рішення суду, відповідно до якого мати або батько чи інша передбачена законом особа зобов’язана сплачувати аліменти. Водночас наявність рішення суду не є обов’язковою умовою притягнення винного до відповідальності за цією статтею у випадку ухилення від сплати аліментів.

Що таке злісне ухилення від сплати аліментів?

Під ухиленням від сплати аліментів розуміються дії або бездіяльність винної особи, спрямовані на невиконання рішення суду про стягнення з неї на користь дитини (дітей) визначеної суми аліментів. Вони можуть виразитись як у прямій відмові від сплати встановлених судом аліментів, так і в інших діях (бездіяльності), які фактично унеможливлюють виконання вказаного обов’язку (приховуванні заробітку (доходу), що підлягає облікові при відрахуванні аліментів, зміні місця роботи чи місця проживання з неподанням відповідної заяви про необхідність стягування аліментів тощо).

Ухилення від утримання неповнолітніх, а також повнолітніх, але непрацездатних дітей, що перебувають на утриманні батьків, може полягати у незабезпеченні таких дітей харчуванням, одягом, іншими речами (насамперед, першої необхідності), ненаданні необхідних коштів для їх лікування, відпочинку тощо.

Ухилення від сплати аліментів і ухилення від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей утворює цей склад злочину лише у випадку, коло воно є злісним. Поняття злісності належить до оціночних категорій і має бути визначено у кожному конкретному випадку. Визнання судом ухилення злісним повинно бути належним чином умотивовано вироком.

Злісне ухилення від сплати аліментів має наступні критерії:

 • тривале в часі;
 • продовження ухилення після попередження з боку судді чи державного виконавця;
 • неодноразові звернення потерпілого чи інших осіб до винної особи з цього приводу;
 • наявність можливості сплачувати аліменти;
 • умисне створення для себе скрутного фінансового становища (звільнення з роботи, зловживання алкоголем, тощо)

Злісне ухилення від сплати аліментівНе може визнаватися злісним ухилення від сплати аліментів, яке хоча і тривало значний проміжок часу чи мало систематичний характер, але було вимушеним з боку особи, на яку такий обов’язок покладено законом чи рішенням суду. До таких випадків слід відносити несплату аліментів особою через неможливість знайти роботу, через хворобу, невиділення із сімейного бюджету коштів, необхідних для придбання одягу неповнолітній дитині чи для лікування непрацездатної дитини у зв’язку з їх відсутністю тощо.

Злочин визнається закінченим з моменту, коли ухилення від сплати аліментів набуло злісного характеру.

Відповідальність за злісне ухилення від сплати аліментів

Злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів), а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх дітей, що перебувають на їх утриманні, — карається виправними роботами на строк до 1 року або обмеженням волі на строк до 2 років.
Те саме діяння, вчинене особою, раніше судимою за злочин, передбачений ст. 164 КК України, — карається виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років.

Під злісним ухиленням від сплати коштів на утримання дітей (аліментів) або на утримання непрацездатних батьків слід розуміти будь – які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості із сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за 3 місяців відповідних платежів.

Дякую за оцінку

4 Коментарі

 • василь 17 Грудня, 2017 at 8:43 pm

  якщо не заплачу алїменти два мїсяцї яке дїстану покарання

  • Олександр Кульчицький 11 листопадаа, 2018 at 9:34 pm

   Доброго дня. Оплатите пеню.

 • Галина 11 листопадаа, 2018 at 8:55 pm

  Дуже цікава стаття!Все чітко і зрозуміло!Дякую за інформацію.

  • Юрист Марія 20 Вересня, 2019 at 9:42 am

   Доброго дня, Галино! Дуже вдячні за Ваш коментар.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.