Як виписати та прописати дитину без дозволу батька

Як виписати та прописати дитину без дозволу батька

Зміст

 1. Як виписати та прописати дитину без дозволу батька
 2. Як виписати та прописати дитину без дозволу батька після розірвання шлюбу
 3. Куди звертатися для виписки та прописки дитини без дозволу батька
 4. Які документи потрібні для позовної заяви про виписку і прописку дитини
 5. Судова практика

Згідно норм чинного законодавства батьки дитини мають однакові, непорушні права займатись вихованням дитини,  спілкуватись з дитиною.

Бувають випадки, коли один з батьків, зловживаючи своїми правами, порушує інтереси дитини.

Про один з таких випадків, а саме – як виписати та прописати дитину без дозволу батька, ми поговоримо у цій статті.

Необхідно знати, що для виписки та прописки малолітньої дитини без дозволу батька (матері), необхідно подавати заяву від обох батьків.

Якщо заява подається матір’ю чи батьком дитини, то інший із батьків має надати нотаріально завірену згоду на виписку та прописку на нове місце проживання дитини.

Згідно з п.18 Постанови КМУ від 02.03.2016 р. №2 прописка малолітньої дитини з матір’ю чи з батьком проводиться за письмовою згодою іншого з батьків.

Як виписати та прописати дитину без дозволу батька

У випадку, якщо батько не згоден на зміну місця проживання дитини, Вам необхідно:

 1. Звернутися у ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг) із заявою про реєстрацію місця проживання дитини. Якщо потрібно ще й виписати дитину з попереднього місця проживання, додається заява про зняття з реєстрації місця проживання дитини;
 2. Отримати відмову у виписці та прописці дитини;
 3. Звернутися з позовом в суд.

Не надаючи згоди на виписку та прописку дитини, батько (мати) тим самим порушує права дитини та права того з батьків, з ким проживає дитина, на вільний вибір місця проживання.

Згідно з чинним цивільним законодавством України місце проживання дитини має відповідати місцю проживання батьків, або одного з них.

Сімейний кодекс зазначає, що місце проживання дитини визначається за домовленістю батьків.

Згідно із ч. 2 ст. 161 Сімейного кодексу України у випадку, якщо батьки не проживають разом, та не домовились із ким саме буде проживати дитина – спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Варто згадати і міжнародні правові акти. Зокрема, протокол №4 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначає, що кожна людина має право вільно пересуватися та обирати місце проживання в будь-якій державі, на території якої вона перебуває легально. 

Як виписати та прописати дитину без дозволу батька після розірвання шлюбу

Визначити місце проживання дитини можна незалежно від того розірваний шлюб чи ні.

Фактом, що дозволяє встановити місця проживання дитини є окреме проживання батьків дитини, а також відсутність домовленості чи згоди між ними щодо того з ким буде проживати дитина. Це у свою чергу породжує спір між сторонами.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» гарантує кожній людині право на вільне пересування по всій підконтрольній території України.   

Куди звертатися для виписки і прописки дитини без дозволу батька

Якщо батьки прописані за різними адресами – місце проживання малолітньої дитини, реєструється разом з матір’ю (батьком) за письмовою згодою батька (матері) при подачі документів, або на підставі нотаріально завіреної письмової згоди батька (матері).

ЦНАП відмовляє у наданні дозволу на зняття з місця прописки або на реєстрацію місця проживання у випадку, якщо особа не надала потрібних документів.

Відтак, діючим законодавством не закріплено обмеження щодо прописки  дитини, а лише встановлено певний порядок її реєстрації за згодою батьків або за рішенням суду, який дозволив прописати дитину без згоди одного з батьків.

Вказані дії щодо реалізації прав дитини не регулюються нормами, встановленим КАС України, так як порушень з боку реєстраційних органів не має.

Тому потрібно в порядку цивільного судочинства звертатися із позовною заявою в суд за місцем прописки батька (матері), який не надає письмового погодження на зміну місця проживання дитини.

Які документи потрібні для позовної заяви про виписку і прописку дитини

Для подаяння позовної заяви потрібні наступні документи:

 1. Копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
 2. Копія паспорта та ідентифікаційного коду відповідача;
 3. Копія свідоцтва про народження дитини;
 4. Оригінал рішення ЦНАПу про відмову у виписці та (чи) прописки;
 5. Квитанція про сплату судового збору.

Вартість судового збору за подання позовної заяви про надання дозволу на виписку та прописку дитини становить 704,80 грн.

Варто зазначити, що якщо рішенням суду не визначено місце проживання дитини з матір’ю, потрібно в прохальній частині позовної заяви зазначити наступні позовні вимоги:

 1. визначити місця проживання дитини разом з матір’ю (батьком) дитини;
 2. зняти з реєстрації місця проживання дитину без згоди батька (матері);
 3. надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька (матері).

Судова практика

Варто звернути увагу, що безліч позовів про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька подаються в порядку адміністративного судочинства.

Тобто, один з батьків дитини звертається в ЦНАП для реєстрації місця проживання дитини без згоди другого з батьків і, звісно, отримує відмову. В подальшому особа звертається з позовною заявою про оскарження рішення ЦНАПу.

На наш погляд це невірно. Як вказувалось вище, рішення ЦНАПу є правильним, так як порушень з боку даного органу при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, не має.

Доцільно проаналізувати рішення Баранівського районного суду Житомирської області у справі №273/3/18 про визначення місця проживання малолітньої дитини, надання дозволу на зняття її з реєстрації місця проживання, надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди другого законного представника.

Батько та мати дитини за даним позовом перебували в процесі розірвання шлюбу. Оскільки матір дитини є військовослужбовцем її перевели в іншу військову частину. Відповідно, виникла потреба виписки та прописки як дитини так і матері.

Батько згоди на виписку та прописку дитини в інше місто не надав. Позивач звернулася в ЦНАП, де відмовили у виписці та прописці як матері, так і дитині.

Зібравши необхідні документи позивач звернулася за правовою допомогою до Адвокатського бюро «Кульчицький та Партнери». Проаналізувавши ситуацію адвокат підготував потрібну позовну заяву та подав до суду за місцем прописки відповідача (батька дитини).

Який закон застосував суд

При винесенні рішення суддя застосувала аналогію закону, зазначивши у рішенні, що порядок реєстрації місця проживання малолітньої дитини при відсутності згоди батька не визначено ні ЦК України, ні Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ні Порядком реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні.

Аналогія закону застосовується у випадках, коли цивільні відносини не врегульовані нормами ЦК України, іншими актами цивільного законодавства або договором. У таких випадках застосовується акти цивільного законодавства, які регулюють подібні за змістом цивільні відносини.

У вказаній справі суд вказав, що нормативно-правовими актами не врегульовано питання реєстрації/зняття з реєстрації осіб, які не досягли 14 років, без згоди іншого законного представника (батька/матері). Тому, суд для вирішення спірного питання застосував Закон України «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України», Правила перетинання державного кордону громадянами України.

У даних нормативно-правових актах зазначено, що виїзд неповнолітньої особи за кордон, оформлення паспорта/проїзного документа дитини, яка не досягла 16 років, провадиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання обох батьків. За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.

Таким чином, до даних правовідносин сторін, які виникли з приводу оформлення реєстрації місця проживання дитини, суд застосував вказані вище норми.

Окрім цього, суд керувався нормою прямої дії, що наведена в ст.124 Конституції України, згідно якої юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення.

Як виписати та прописати дитину без дозволу батька – короткий графічний підсумок

Як виписати та прописати дитину без дозволу батька

Дякую за оцінку

3 Коментарі

 • Вікторія липня 31, 2018 at 1:52 pm

  Дякую Макух Аліні за кваліфіковану правову допому у сімейних спорах.
  Прошу відзначити грошовою допомогою Вашу кваліфіковану праціницю Аліну. Дуже приємна дівчина та компетентна у всіх заданих мною питаннях. Коротко і зрозуміло роз`яснила всі мої питання.
  Дуже дякую, з повагою Вікторія

 • Євгенія серпня 4, 2018 at 2:34 pm

  Добрий день. Допоможіть, будь ласка, вирішити наступне питання. Оформлюємо продаж квартири,в якій проживає родина з двома неповнолітніми дітьми, але одна дитина від першого шлюбу. Нове місце реєстрації є. Що і як зробити? Дякую.

  • Аліна Макух серпня 6, 2018 at 4:19 pm

   Доброго дня. Вам потрібно взяти дозвіл у батька дитини на виписку та прописку. Якщо батько не надає дозвіл на виписку та прописку дитини, то Вам потрібно звернутися в суд із відповідною позовною заявою

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Comodo SSL