Як стягнути аліменти з іноземця

Як стягнути аліменти з іноземця

 1. Куди звертатися для стягнення аліментів з іноземця
 2. Які документи потрібні
 3. Що подавати: позов чи заяву про видачу судового наказу
 4. Яку суму можна стягнути
 5. Куди звертатися після отримання рішення про стягнення аліментів
 6. Судова практика

Як стягнути аліменти з іноземця

Куди звертатися для стягнення аліментів з іноземця

Все частіше до спеціалістів Розлучення Онлайн звертаються матері з проханням допомогти стягнути аліменти на утримання дитини з батька-іноземця, який проживає за кордоном.

Матері перебувають у відчаї, адже не уявляють чи взагалі можливо хоч якусь копійку стягнути з іноземця, який і не появляється в Україні.

Наша відповідь – можливо, і ми Вам в цьому допоможемо.

Отже, з чого почати… Почнемо з найважливішого – куди слід звернутися.

За загальним правилом позовні заяви подаються в суд за місцем прописки відповідача в Україні. Однак, ч.1 ст.28 ЦПК України дозволяє позивачам подавати позов про стягнення аліментів в суд за місцем прописки позивача.

Значить, позов про стягнення аліментів подаєте в суд за місцем прописки позивача.

Дуже часто суд не правильно трактує норму ст.29 ЦПК України, в якій вказано, що  підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду.

Взявши до уваги дану норму, судді перенаправляють справу у ВСУ для визначення підсудності.

Це помилка судді, яка затягує процес стягнення аліментів та завдає зайвого клопоту позивачу.

Так, в одній із справ ВСУ зазначив, що підсудність справ з іноземним елементом визначається ВСУ лише в тому випадку, якщо і позивач-українець, і відповідач-іноземець постійно проживають за кордоном.

 

Судова практика

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75773976?fbclid=IwAR0dms–Ndm8fYhvdb0Qi6Ek6vK5DDLE8EPycnLwSa9s6CBzvhvdj5iEKf0

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76207182?fbclid=IwAR3QP7xS5VX5WmUKi3XaEAYNsXk_2VtApIq4JjqJ6WuSozEzinmfdW3KCAI

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/77441604?fbclid=IwAR2f9ceiyqBs_rpgMxExNlFVs6jMTcdgRZOvlE6LLVS07rliyTFBwWf_r5M

Окрім того, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 76 Закону України „Про міжнародне приватне право” суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у таких випадках якщо у справі про сплату аліментів або про встановлення батьківства позивач має місце проживання в Україні.

Щодо закону, який буде застосовуватися судом, то відповідно до норм ст. 66 ЗУ «Про міжнародне приватне право» права та обов’язки батьків і дітей визначаються особистим законом дитини або правом, яке має тісний зв’язок із відповідними відносинами і якщо воно є більш сприятливим для дитини.

Ст. 67 ЗУ «Про міжнародне приватне право» встановлено, що зобов’язання щодо утримання, які виникають із сімейних відносин, крім випадків, передбачених ст. 66 цього Закону, регулюються правом держави, у якій має місце проживання особа, яка має право на утримання.

Тому, при стягненні аліментів судом будуть застосовуватися норми законодавства України, а також норми міжнародних договорів.

Які документи потрібні

Для стягнення аліментів з іноземця потрібно подати разом з позовом наступні документи:

 • Копію паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
 • Копія свідоцтва про народження дитини;
 • Оригінал довідки з місця проживання;
 • Інформацію про місце реєстрації відповідача-іноземця за кордоном.

Якщо є копія паспорта відповідача, то потрібно долучити таку копію до позову. Слід пам’ятати, що якщо Ви подаєте в суд документ, складений іноземною мовою, то обов’язково потрібно долучити і його нотаріально завірену копію.

Довідку з місця проживання Ви можете отримати в ЖЕКу, ОСББ тощо. Дана довідка має містити відомості про те, що дитина прописана з тим з батьків, хто стягує аліменти. Якщо дитина прописана за іншою адресою (або ж взагалі не прописана) – потрібно складати акт про те, що дитина проживає з матір’ю без прописки. Такий акт складає ЖЕК, ОСББ.

Судовий збір за подання позову про стягнення аліментів з іноземця не сплачується.

Далі, робите копію позову з додатками для відповідача та подаєте разом з оригіналом позову в суд.

Нагадую, в суд за місцем прописки позивача.

Що подавати: позов чи заяву про видачу судового наказу

Є два способи стягнення аліментів: в порядку наказного провадження та в порядку позовного.

При наказному провадженні в суд подається не позов про стягнення аліментів, а заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

В порядку наказного провадження Ви не зможете стягнути аліменти на дитину в твердій грошовій сумі (тобто у фіксованій сумі 1000, 1500 грн тощо), а лише частку від заробітку (25%, 30% або 50%) або ж 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

В порядку позовного провадження подається позов про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі.

УВАГА!!! При стягненні аліментів з іноземця потрібно подавати позовну заяву про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі.

Чому?

По-перше, законодавство інших країн переважно дозволяє стягувати аліменти на утримання дитини лише в твердій грошовій сумі.

По-друге, якщо іноземець немає місця прописки в Україні, суд відмовить у видачі судового наказу про стягнення аліментів на підставі ч.9 ст.165 ЦПК України, в якій зазначено, що у разі якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи – боржника, суд відмовляє у видачі судового наказу.

Яку суму можна аліментів стягнути з іноземця

Оскільки, в позові Ви будете просити стягнути аліменти на утримання дитини в твердій грошовій сумі, то суму Ви можете вказати будь-яку.

Однак, слід пам’ятати, що для того аби стягнути потрібну суму аліментів, варто довести в суді витрати на дитину.

Батьки утримують дитину в рівних частках.

Значить, якщо Ви хочете стягнути аліменти на дитину в розмірі, допустимо, 5000 грн щомісячно, Вам потрібно довести квитанціями витрати на дитину в розмірі 10000 грн щомісячно (адже ще 5000 грн маєте докласти Ви).

Куди звертатися після отримання рішення суду про стягнення аліментів на дитину з іноземця

Після вступу рішення суду про стягнення аліментів на дитину в законну силу (а це після спливу 30 днів з дня прийняття рішення судом), Вам потрібно звернутися до територіального органу юстиції за місцем прописки позивача.

Для того, щоб почати процес виконання рішення, Вам потрібно подати до територіального управління юстиції наступні документи:

 • заяву (звернення) про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої країни (заява (звернення) складається в довільній формі);
 • клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном (зразок клопотання Вам нададуть в управлінні юстиції)

До клопотання потрібно додати:

 • копію судового рішення;
 • довідку про часткове виконання або невиконання рішення на території України (видає орган виконавчої служби);
 • довідку про те, що боржник був повідомлений належним чином про місце і час проведення судового засідання, якщо боржник не брав участь в судовому засіданні (видає суд, що розглядав спір);
 • при необхідності і можливості копія протоколу судового засідання, під час якого справа була розглянута по суті;
 • фото стягувача;
 • переклад клопотання та документів, які до нього додаються, на ту мову країни, на території якої воно має бути виконано.

Прийнявши документи, уповноважена особа територіального органу юстиції направляє їх для виконання за кордон, за місце реєстрації боржника-іноземця.

Судова практика у справах про стягнення аліментів з іноземців

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75015198

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/70678266

http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/33909039

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.