Як отримати аліменти від держави

Як отримати аліменти від держави

Як отримати аліменти від держави

Зміст

 1. У яких випадках можна отримати аліменти від держави
 2. Куди звертатися для отримання аліментів від держави
 3. Які документи потрібні  
 4. Коли припиняється виплата аліментів від держави

Звертаючись до суду із заявою про стягнення аліментів на утримання дитини, мати (батько) розраховують на те, що аліменти будуть виплачуватися у встановлені строки та в порядку, передбаченому чинним законодавством.

Проте, як показує практика, дуже часто очікування на своєчасну виплату аліментів батьком (матір’ю) дитини є марними.

Найпоширенішими випадками несвоєчасної виплати батьком (матір’ю) аліментів на утримання дитини є:

 1. Відсутність у платника аліментів офіційного працевлаштування;
 2. Відсутність даних про місце прописки (проживання) платника аліментів;
 3. Відсутність платника аліментів на території України;
 4. Перебування платника в місцях позбавлення волі, на примусовому лікуванні тощо.

У одного з батьків, з ким проживає дитина, постає питання – на які кошти утримувати дитину, якщо мати (батько) не працює, а чоловік аліменти не платить.

У таких випадках Ви можете звернутися за допомого до держави із заявою про призначення тимчасової державної допомоги.

У яких випадках можна отримати аліменти від держави

ИзображениеЗгідно сімейного законодавства батьки зобов’язані утримувати своїх неповнолітніх дітей. Проте, части батьки нехтують таким обов’язком, що у свою чергу покладає обов’язок на державу тим чи іншим способом допомогти дитині.

Одним із таких способів є призначення тимчасової державної матеріальної допомоги дитині у випадках, коли місце проживання її батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину. ЇЇ виплата здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Насамперед, метою призначення тимчасової державної допомоги є тимчасове утримання неповнолітньої дитини.

УВАГА! Отримати аліменти від держави можна лише за наявності рішення суду про стягнення аліментів та довідки з державної виконавчої служби про те, що боржник не сплачує аліменти протягом шести місяців.

Відповідно до Постанови КМУ від 22.02.2006 р. №189 «Про затвердження порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх не відоме», тимчасова допомога призначається у разі, якщо:.

 1. один з батьків не сплачує аліменти на утримання дитини встановлені рішенням суду та немає майна, на яке в процесі виконавчого провадження може бути звернено стягнення;
 2. платник аліментів притягається до кримінальної відповідальності (стосовно платника порушено кримінальне провадження) або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі,  якого визнано в установленому порядку недієздатним;
 3. платник аліментів перебуває на строковій військовій службі;
 4. місце проживання (перебування) одного з  батьків не встановлено. 

Тимчасова державна допомога на утримання дітей не призначається, якщо діти перебувають на державному утриманні, або перебувають під опікою чи піклуванням.

Куди звертатися для отримання аліментів від держави

ИзображениеДля аліментів на дитину від держави, мати (батько), з якими проживає дитина та перебуває на їх утриманні звертаються в управління соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій; структурні підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі   створення)  рад за місцем проживання (перебування) того з батьків, хто утримує дитину.

Які документи потрібно подати для отримання аліментів від держави

Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу
соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):

 • заяву про призначення тимчасової державної допомоги на утримання дітей;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів  соціальної  допомоги  (заповнюється на підставі  довідок про доходи кожного члена сім’ї).

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх  видів соціальної допомоги.

 • рішення суду  (виконавчий  лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину;
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести  місяців, що передують місяцю звернення.

Оскільки на тимчасово окупованих територіях України неможливо отримати довідку виконавчої служби про те, що боржник не сплачує аліменти протягом шести місяців, така допомога призначається на підставі заяви одержувача аліментів. У заяві одержувач аліментів підтверджує, що аліменти на утримання дитини не сплачувалися протягом шести місяців. Заява пишеться власноручно одержувачем аліментів.

Тимчасова  допомога  надається  на  дітей  у  розмірі, що дорівнює  різниці  між  50  відсотками прожиткового  мінімуму для дитини  відповідного  віку  та  середньомісячним  сукупним доходом сім’ї  в  розрахунку  на  одну  особу  за попередні шість місяців.

Як самостійно розрахувати середньомісячний сукупний дохід сім’ї та хто входить до складу сім’ї читайте тут.

ИзображениеВарто зазначити, що така допомога може призначатися до досягнення дитиною 18 років, але кожні 6 місяців необхідно повторно звертатися із новою заявою та новим пакетом документів для продовження допомоги.

Виплата тимчасової допомоги припиняється у разі:

 1) отримання відомостей про місце  проживання  (перебування)  особи,  яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду;

 2) виникнення обставин, які вказують на те, що батько (мати) мають реальну можливість утримувати дитину;

 3) досягнення дитиною повноліття;

 4) сплати боржником аліментів в повному обсязі (у разі виїзду за кордон на постійне місце проживання);

 5) повного утримання дитини державою;

 6) скасування або визнання усиновлення недійсним;

 7) усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);

 8) відмови від стягнення аліментів;

 9) добровільного виконання боржником рішення суду про стягнення аліментів на дитину;

10) скасування в установленому законодавством порядку рішення суду про стягнення аліментів;

11) смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога;

12) смерті боржника, або визнання його померлим;

13) позбавлення  боржника в  установленому законом порядку  батьківських прав;

14) відібрання дитини від  одного  з  батьків,  який  утримує дитину, без позбавлення батьківських прав;

15) встановлення над дитиною опіки чи піклування.

У жодному законодавчому акті не вказано чи потрібна буде згода батька (матері), які не сплачують аліменти протягом 6 місяців на виїзд дитини за кордон у разі отримання аліментів від держави.

Однак, аналізуючи п. 6 Порядку, можна зробити висновок, що виплата аліментів державою жодним чином не впливає на можливість вивезти дитину за кордон без згоди батька (матері). На момент звернення до органів соціального захисту із заявою про призначення допомоги, до боржника вже будуть застосовані посилені заходи відповідальності за злісне ухилення від сплати аліментів.

Як отримати аліменти від держави – графічний підсумок

Як отримати аліменти від держави

Дякую за оцінку

10 Коментарі

 • Оля 19 Червня, 2018 at 2:12 pm

  Добрий день. Що означає такеСтрок пред’явлення судового наказу до виконання в частині стягнення аліментів – до повноліття дитини.

  Судовий наказ в частині стягнення судового збору може бути пред’явленно до виконання протягом трьох місяців.

  Згідно з ч. 1 ст. 167 ЦПК розгляд заяви про видачу судового наказу проводиться без судового засідання і повідомлення заявника і боржника.

  Під час розгляду вимог у порядку наказного провадження та видачі судового наказу суд не розглядає обґрунтованість заявлених стягувачем вимог по суті (п. 7 ч. 1 ст. 168 ЦПК України).

  Відповідно до ч.ч. 1-2, ст. 169 ЦПК України копію судового наказу та копію заяви стягувача про видачу судового наказу разом з доданими до неї документами направити боржникові.

  Відповідно до ч.1 ст. 170 ЦПК України судовий наказ про стягнення аліментів оскарженню не підлягає.

  Згідно із ч. 7 ст. 170 ЦПК України у разі заперечення вимог стягувача боржник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів.

  • Аліна Макух 21 Червня, 2018 at 10:30 am

   Доброго дня. Дана норма означає, що Ви можете звернутися до виконавчої служби із судовим наказом про стягнення аліментів на утримання дитини в будь-який час, до досягнення дитиною 18 років. Платник аліментів не може оскаржити судовий наказ, але може подати позовну заяву про зменшення розміру аліментів на утримання дитини.

  • Юля 27 Жовтня, 2019 at 6:23 pm

   Яку суму платить держава якщо елементи несплачуються одним із батьків

   • Розлучення Онлайн 28 Жовтня, 2019 at 10:07 am

    Доброго дня, Юлія. Це залежить від віку дитини.

 • Галина Гуцул 12 листопадаа, 2018 at 5:36 pm

  Дана стаття є корисною і цікавою,але я б додала те,що відбулись зміни,в зв”язку з якими,держава встановила жорсткі санкції за несплату аліментів,тим самим притягують до відповідальності неплатників та звільняють від тягару державний бюджет,оскільки завдяки санкціям все менше стає неплатників. Завдяки змінам тепер є можливість обмеження без рішення суду у праві виїзду закордон,керуванні транспортними засобами,полюванні,користуванні зброєю, крім того у разі несплати аліментів більше шести місяців,мати/батько може вивести дитину закордон без згоди батька/матері.Якщо в боржника відсутнє майно ,то до нього застосовують громадські роботи,а виручені кошти йдуть на сплату аліментів.(ст.11,ст 71 ЗУ “Про Виконавче провадження”)

  • Инн@ 9 Червня, 2019 at 4:37 pm

   Доброго дня.Підскажіть будь ласка як можна стягнути аліменти з людини,яка знаходиться за кордоном і має там постійне місце проживання? Чи можна стягнути аліменти і борги за три роки з родичів алімментчика??? І чи може держава сплачувати аліменти?
   Дякую

   • Марія 10 Червня, 2019 at 8:50 am

    Доброго дня. Вам потрібно подавати позов в загальному порядку. Ні,борги з родичів Ви стягнути не можете. Так, Держава може сплачувати відповідну допомогу, але не у повному обсязі.

 • Інна 6 Вересня, 2019 at 9:15 am

  Доброго дня.При пред’явлені декларації про доходи потрібно вказувати підприємницьку діяльність(не діючий п-ць).Чи буде цей факт впливати на визначення суми виплати від держави?так як при малозабезпеченні.

  • Розлучення Онлайн 6 Вересня, 2019 at 10:43 am

   Доброго дня. Дякуємо за Ваш коментар. Якщо звітність нульова, то не вплине.

 • Maria 27 Жовтня, 2019 at 4:57 pm

  jakszczo alimenty prysudzeni sudom w polszczi batko ditej ne splaczuje je wykonawczyj lyst i sudowe riszennia sud prysudyw po 300 zlotych na koznogo starszyj wze maje 20r to sze je dwoje,jaka suma dopomogy bude

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.