Головна » Блог » Визначення розміру аліментів на дитину

Визначення розміру аліментів на дитину

  1. Виникнення права на стягнення аліментів
  2. Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (Судовий наказ)
  3. Визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі (Позовна заява про стягнення аліментів)

Визначення розміру аліментів на дитину здійснюється на підставі Сімейного кодексу. Після визначення суми, яку позивач хоче стягнути з відповідача подається заява до суду. У житті може настати така ситуація, коли батьки з тих чи інших причин живуть окремо від своїх неповнолітніх дітей. Будь то розлучення чи просто скрутне фінансове становище ніхто не може бути звільненим від батьківського обов’язку щодо утримання своєї дитини. Оскільки, Законом чітко передбачено саме обов’язок батьків щодо утримання дитини до досягнення нею повноліття, то виникає питання, який розмір аліментів буде достатнім.

Виникнення права на стягнення аліментів

Варто зазначити, що існує декілька способів утримання дитини. Той з батьків хто проживає окремо може робити це, як в грошовій так і в натуральній формі, купуючи шкільне приладдя, одяг, оплачуючи гуртки та інші потреби дитини.

Проте, якщо той з батьків хто проживає окремо від дитини відмовляється виконувати свої батьківські обов’язки та добровільно не сплачує аліменти, його можна зобов’язати це робити.

Визначення місця проживання дитини.

Сімейним кодексом України передбачено два варіанти визначення розміру аліментів, а саме стягнення аліментів у твердій грошовій сумі або у частці від заробітку. В залежності від типу стягнення передбачений і тип звернення до суду:

  1. Звернення до суду в порядку наказного провадження (у частці від заробітку (доходу) матері/батька;
  2. Звернення до суду в порядку позовного провадження (у твердій грошовій сумі).
Визначення розміру аліментів на дитину
Інфографіка

Визначення розміру аліментів на дитину у частці від заробітку (судовий наказ)

У цього способу стягнення аліментів, є свої плюси та свої мінуси.

По перше, значним плюсом тут є швидкість розгляду заяви та власне винесення Судового наказу, адже десь за місяць Судовий наказ буде у Вас на руках.

По друге, при видачі Судового наказу судом зазначається частка від доходу яка стягуватиметься на користь дитини. Таким чином, якщо батько/мати працює офіційно, та має гідну заробітну плату то і сума аліментів буде теж достатньою. Якщо ж офіційного доходу у батька/матері немає то частка аліментів визначатиметься з врахуванням середньої заробітної плати по регіоні.

Законом передбачено чіткий розмір аліментів, що складає на одну дитину – 1/4 від доходу, для двох дітей – 1/3 від отриманого доходу, на трьох дітей і більше – 1/2 від отриманого доходу. Однак, в будь якому випадку розмір аліментів не може бути меншим ніж 50 процентів прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

⚠️ Пам’ятайте, що після прийняття судом рішення про стягнення аліментів сторони можуть звернутись із позовом до суду про зменшення або збільшення розміру аліментів.

Визначення розміру аліментів на дитину у твердій грошовій сумі (Позовна заява про стягнення аліментів)

Якщо ж у платника аліментів немає стабільного доходу, суд в праві визначити розмір аліментів на дитину у твердій грошовій сумі. Для цього, тому з батьків хто проживає разом з дитиною, потрібно звернутись до суду з позовною заявою. У позовній заяві варто просити призначити конкретну суму аліментів.

Проте, при розгляді такого позову та призначення розміру аліментів суд буде враховувати ряд обставин. До важливих обставин належать:

  • матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність на його утриманні інших осіб;
  • наявність у його володінні цінного рухомого та нерухомого майна;
  • інші істотні обставини справи.

Законом гарантована мінімальна сума аліментів, це нижній поріг менше якого розмір аліментів не може бути присуджений. Нижня межа розміру аліментів має бути не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Але скільки ж це 50 відсотків? Станом на 2021 рік, для дітей віком до 6 років, така сума складе трохи більше 960 грн., а от для дітей віком від 6 до 18 років вже близько 1200 грн.

Додатково варто зазначити, що законом передбачена і максимальна сума аліментів, яку можна стягнути. Така сума сягає не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку. Якщо розглядати це питання в конкретних цифрах, то на дитину до 6 років можна стягнути трохи більше 19 000 грн., а від 6 до 18 років, близько 24 000 грн.

Стягнення заборгованості за аліментами відбувається за заявою до Державної виконавчої служби. Стягнення аліментів на повнолітню дитину можливе лише, якщо дитина продовжує навчання.

Таким чином, після розгляду справи, дослідження усіх обставин, суд виносить рішення щодо визначення розміру аліментів на дитину, у якому прописується конкретна сума аліментів, що підлягає до щомісячного стягнення на користь дитини.

5/5 - (оцінок: 7)
Яка сума судового збору за подання позовної заяви про стягнення аліментів?

Відповідно до Закону України про судовий збір, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Чи можна стягувати аліменти за період окремого проживання дитини з батьком, до звернення до суду?

 Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за десять років.

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 7)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top