Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду – можливий.

Як це зробити та які документи потрібні – читайте нижче.

Зміст

 1. У яких випадках можна вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду
 2. Що потрібно для виїзду дитин за кордон без згоди батька та без рішення суду
 3. Чи може батько, який не проживає з дитиною, вивезти дитину за кордон без згоди матері
 4. Чи можна вивезти дитину за кордон на довший термін без згоди батька

Як вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання» для того, щоб вивезти дитину за кордон потрібна була нотаріально завірена згода батька (матері).

Якщо дозволу не було, вимагалось відповідне рішення суду.

Дуже добре, коли у батьків дитини склались хороші відносини після розірвання шлюбу, і вони з радістю надають один одному дозвіл на виїзд дитини за кордон.

Проте, є випадки, коли той з батьків, хто проживає окремо від дитини, з незрозумілих причин не хоче надати згоду на виїзд дитини за кордон.

Такі перешкоди змушують отримувати відповідний дозвіл у набагато важчий, довший, економічно не вигідний спосіб – шляхом звернення до  суду із позовною заявою.

3 липня 2018 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання».

Проект Закону зареєстровано за №8296. Закон вступає в силу з 29.08.2018 р.

Відповідно до даного Закону той з батьків, з проживає дитина, має право на виїзд з малолітньою дитиною за кодон без згоди батька (матері) та без рішення суду.

Ви можете вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду лише з метою:

 • лікування;
 • навчання;
 • участі у дитячих змаганнях, фестивалях, мистецьких заходах та заходах оздоровлення;
 • відпочинку, у тому числі у складі організованої групи дітей.

ИзображениеПроте, слід врахувати обов’язкові умови, за наявності яких вивезти дитину за кордон без згоди батька є можливим, а саме:

 1. Ви повинні мати рішення суду про визначення місця проживання дитини разом з матір’ю (батьком).

Дана вимога є обов’язковою, оскільки на кордоні Ви повинні показати рішення суду про визначення місця проживання дитини.

У разі відсутності даного рішення у перетині кордону разом з малолітньою дитиною буде відмовлено;

2. Перед виїздом дитини за кордон, той з батьків, з ким проживає дитина, має обов’язково попередити іншого з батьків про виїзд дитини виїхати за кордон шляхом надсилання відповідного рекомендованого листа за місцем прописки батька (матері);

3. Термін перебування дитини за межами території України у такому випадку не може перевищувати одного місяця.

У разі умисного порушення цього строку настає адміністративна відповідальність – штраф від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян та втрата на рік права виїзду дитини за кордон з одним з батьків без дозволу іншого до одного місяця.

Саме з дотриманням таких умов Ви зможете безперешкодно виїхати з дитиною за кордон.

Як отримати рішення суду про визначення місця проживання дитини читайте у статті Визначення місця проживання дитини

Вказані зміни будуть передбачені ч.5 ст.157 СК України.

УВАГА! Згідно Закону Ви не зможете вивезти дитину за кордон без згоди батька/матері, якщо Ви перешкоджаєте тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, бачитися чи спілкуватися з дитиною.

Як можна встановити факт перешкоджання у побаченні з дитиною:

 1. якщо батька/мати зверталися в органи опіки та піклування із скаргою на дії матері/батька, які полягають у забороні бачитися чи спілкуватися з дитиною;
 2. якщо органом опіки та піклування встановлено порядок побачень з дитиною (адже, оскільки в органи опіки та піклування подана така заява, факт перешкоджання уже існує, не залежно від того виконується рішення органу опіки та піклування чи ні);
 3. якщо подано позов до суду встановлення порядку побачень з дитиною;
 4. якщо є рішення суду про встановлення порядку побачень з дитиною.

Чи може той з батьків з ким НЕ проживає дитина виїхати з дитиною за кордон без дозволу іншого з батьків, з яким за рішенням суду проживає дитина? Може.

Що для цього потрібно:

 1. належно виконувати батьківські обов’язки та не мати заборгованості зі сплати аліментів;
 2. звернутися з рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з ким проживає дитина, з проханням надати дозвіл на виїзд дитини за кордон;
 3. у разі ненадання дозволу – звернутися до суду у десятитенний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа з позовом на надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків;
 4. при перетині державного кордону пред’явити згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон або рішення суду;
 5. повернутися з дитиною в Україну у строк, зазначений у згоді другого з батьків на виїзд дитини за кордон або у рішенні суду.

Чи можна вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду на довший термін ніж 1 місяць

Ви можете виїхати з дитиною за межі території України без згоди батька та без рішення суду на термін, що перевищує один місяць лише у тому випадку, якщо:

 1. Батько (мати) має заборгованість зі сплати аліментів, яка в сукупності перевищує суму аліментів за чотири місяці, або за три місяці, якщо дитина є важко хворою;
 2. Якщо Ви отримали довідку у виконавчій службі про наявність даної суми заборгованості.

У такому випадку Вам обов’язково мати рішення суду про стягнення аліментів на утримання дитини та звернутися до виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження зі стягнення аліментів.

Як отримати рішення про стягнення аліменів та про розмір аліментів читайте у цій статті Як стягнути аліменти на дитину 

 

Дякую за оцінку

8 Коментарі

 • Томищ Яна листопада 11, 2018 at 1:02 pm

  Дякую за цікаву та інформативну статтю.
  Можна ще уточнити, що означає заборгованості зі сплати аліментів.
  Що сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, а якщо у дитини серйозні проблеми зі здоров’ям – то 3 місяці.

  • Олександр Кульчицький листопада 11, 2018 at 6:01 pm

   Дякую за доповнення!

 • Катерина листопада 12, 2018 at 2:17 pm

  Однозначно інформативна стаття, яка розкриває досить таки поширену проблему сьогодення. Можливо, ще варто зазначити, що згода батька при вивезенні дитини за кордон не потрібна, при наявності таких документів: рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним, або безвісно відсутнім, а також свідоцтва про смерть другого з батьків, а також якщо один із батьків позбавлений батьківських прав.

 • Лілія листопада 12, 2018 at 2:48 pm

  Дуже цікава стаття , все чітко і зрозуміло написано. Велике спасибі автору.

 • Яр січня 21, 2019 at 12:05 am

  Скажіть будласка, якщо батьки НЕ розлучені і один з них знаходиться за кордоном, як вивезти неповнолітню дитину до нього в гості іншому з батьків? Які докумети необхідні в даному випадку?

  • Аліна Макух січня 21, 2019 at 10:49 am

   Доброго дня. У Вашому випадку пртрібно, щоб батько завірив згоду на виїзд дитини за кордон в Посольстві України та надіслав Вам.

 • Алевтина лютого 12, 2019 at 6:00 pm

  Доброго дня.Як можна вивезти дитину за кордон без згоди батька.Ми розлучені, а на аліменти його не подавала.І він просто не 9оче писати дозвіл на вивезення дитини за кордон.

  • Аліна Макух лютого 13, 2019 at 9:53 am

   Доброго дня. Для виїзду дитини кордон без згоди батька Вам потрібно мати рішення суду або органу опіку та піклування про визначення місця проживання дитини з Вами. Або ж можете подати до суду позов про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пройти тест
×