Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду

Виїзд з дитиною за кордон без згоди батька та без рішення суду – можливий.

Як це зробити та які документи потрібні – читайте нижче.

Зміст

 1. У яких випадках можна вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду
 2. Що потрібно для виїзду дитин за кордон без згоди батька та без рішення суду
 3. Чи може батько, який не проживає з дитиною, вивезти дитину за кордон без згоди матері
 4. Чи можна вивезти дитину за кордон на довший термін без згоди батька

Як вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду

До прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання» для того, щоб вивезти дитину за кордон потрібна була нотаріально завірена згода батька (матері).

Якщо дозволу не було, вимагалось відповідне рішення суду.

Дуже добре, коли у батьків дитини склались хороші відносини після розірвання шлюбу, і вони з радістю надають один одному дозвіл на виїзд дитини за кордон.

Проте, є випадки, коли той з батьків, хто проживає окремо від дитини, з незрозумілих причин не хоче надати згоду на виїзд дитини за кордон.

Такі перешкоди змушують отримувати відповідний дозвіл у набагато важчий, довший, економічно не вигідний спосіб – шляхом звернення до  суду із позовною заявою.

3 липня 2018 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту прав дитини на належне утримання».

Проект Закону зареєстровано за №8296. Закон вступає в силу з 29.08.2018 р.

Відповідно до даного Закону той з батьків, з ким проживає дитина, має право на виїзд з малолітньою дитиною за кодон без згоди батька (матері) та без рішення суду.

Ви можете вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду лише з метою:

 • лікування;
 • навчання;
 • участі у дитячих змаганнях, фестивалях, мистецьких заходах та заходах оздоровлення;
 • відпочинку, у тому числі у складі організованої групи дітей.

ИзображениеПроте, слід врахувати обов’язкові умови, за наявності яких вивезти дитину за кордон без згоди батька є можливим, а саме:

 1. Ви повинні мати рішення суду про визначення місця проживання дитини разом з матір’ю (батьком).

Дана вимога є обов’язковою, оскільки на кордоні Ви повинні показати рішення суду про визначення місця проживання дитини.

У разі відсутності даного рішення у перетині кордону разом з малолітньою дитиною буде відмовлено;

2. Перед виїздом дитини за кордон, той з батьків, з ким проживає дитина, має обов’язково попередити іншого з батьків про виїзд дитини виїхати за кордон шляхом надсилання відповідного рекомендованого листа за місцем прописки батька (матері);

3. Термін перебування дитини за межами території України у такому випадку не може перевищувати одного місяця.

У разі умисного порушення цього строку настає адміністративна відповідальність – штраф від ста до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян та втрата на рік права виїзду дитини за кордон з одним з батьків без дозволу іншого до одного місяця.

Саме з дотриманням таких умов Ви зможете безперешкодно виїхати з дитиною за кордон.

Як отримати рішення суду про визначення місця проживання дитини читайте у статті Визначення місця проживання дитини

Вказані зміни будуть передбачені ч.5 ст.157 СК України.

УВАГА! Згідно Закону Ви не зможете вивезти дитину за кордон без згоди батька/матері, якщо Ви перешкоджаєте тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, бачитися чи спілкуватися з дитиною.

Як можна встановити факт перешкоджання у побаченні з дитиною:

 1. якщо батька/мати зверталися в органи опіки та піклування із скаргою на дії матері/батька, які полягають у забороні бачитися чи спілкуватися з дитиною;
 2. якщо органом опіки та піклування встановлено порядок побачень з дитиною (адже, оскільки в органи опіки та піклування подана така заява, факт перешкоджання уже існує, не залежно від того виконується рішення органу опіки та піклування чи ні);
 3. якщо подано позов до суду встановлення порядку побачень з дитиною;
 4. якщо є рішення суду про встановлення порядку побачень з дитиною.

Чи може той з батьків з ким НЕ проживає дитина виїхати з дитиною за кордон без дозволу іншого з батьків, з яким за рішенням суду проживає дитина? Може.

Що для цього потрібно:

 1. належно виконувати батьківські обов’язки та не мати заборгованості зі сплати аліментів;
 2. звернутися з рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з ким проживає дитина, з проханням надати дозвіл на виїзд дитини за кордон;
 3. у разі ненадання дозволу – звернутися до суду у десятитенний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа з позовом на надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків;
 4. при перетині державного кордону пред’явити згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон або рішення суду;
 5. повернутися з дитиною в Україну у строк, зазначений у згоді другого з батьків на виїзд дитини за кордон або у рішенні суду.

Чи можна вивезти дитину за кордон без згоди батька та без рішення суду на довший термін ніж 1 місяць

Ви можете виїхати з дитиною за межі території України без згоди батька та без рішення суду на термін, що перевищує один місяць лише у тому випадку, якщо:

 1. Батько (мати) має заборгованість зі сплати аліментів, яка в сукупності перевищує суму аліментів за чотири місяці, або за три місяці, якщо дитина є важко хворою;
 2. Якщо Ви отримали довідку у виконавчій службі про наявність даної суми заборгованості.

У такому випадку Вам обов’язково мати рішення суду про стягнення аліментів на утримання дитини та звернутися до виконавчої служби про відкриття виконавчого провадження зі стягнення аліментів.

Як отримати рішення про стягнення аліменів та про розмір аліментів читайте у цій статті Як стягнути аліменти на дитину 

 

Дякую за оцінку

46 Коментарі

 • Томищ Яна листопада 11, 2018 at 1:02 pm

  Дякую за цікаву та інформативну статтю.
  Можна ще уточнити, що означає заборгованості зі сплати аліментів.
  Що сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, а якщо у дитини серйозні проблеми зі здоров’ям – то 3 місяці.

  • Олександр Кульчицький листопада 11, 2018 at 6:01 pm

   Дякую за доповнення!

 • Катерина листопада 12, 2018 at 2:17 pm

  Однозначно інформативна стаття, яка розкриває досить таки поширену проблему сьогодення. Можливо, ще варто зазначити, що згода батька при вивезенні дитини за кордон не потрібна, при наявності таких документів: рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним, або безвісно відсутнім, а також свідоцтва про смерть другого з батьків, а також якщо один із батьків позбавлений батьківських прав.

 • Лілія листопада 12, 2018 at 2:48 pm

  Дуже цікава стаття , все чітко і зрозуміло написано. Велике спасибі автору.

 • Яр січня 21, 2019 at 12:05 am

  Скажіть будласка, якщо батьки НЕ розлучені і один з них знаходиться за кордоном, як вивезти неповнолітню дитину до нього в гості іншому з батьків? Які докумети необхідні в даному випадку?

  • Аліна Макух січня 21, 2019 at 10:49 am

   Доброго дня. У Вашому випадку пртрібно, щоб батько завірив згоду на виїзд дитини за кордон в Посольстві України та надіслав Вам.

 • Алевтина лютого 12, 2019 at 6:00 pm

  Доброго дня.Як можна вивезти дитину за кордон без згоди батька.Ми розлучені, а на аліменти його не подавала.І він просто не 9оче писати дозвіл на вивезення дитини за кордон.

  • Аліна Макух лютого 13, 2019 at 9:53 am

   Доброго дня. Для виїзду дитини кордон без згоди батька Вам потрібно мати рішення суду або органу опіку та піклування про визначення місця проживання дитини з Вами. Або ж можете подати до суду позов про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька.

 • Анна березня 3, 2019 at 9:31 pm

  Скажіть, якщо батьки у шлюбі, дозвіл на вивезення за кордон також потрібний?

  • Марія березня 4, 2019 at 11:07 am

   Доброго дня. Так, згода необхідна.

 • Лілія березня 4, 2019 at 10:08 am

  Дуже дякую за статтю. Роз‘ясніть ще один момент. Якщо хочу вивести без згоди терміном до 1 місяця, який це спеціальний лист потрібно надіслати ? Як і де це оформляється ? І що дальше з тим робиться?

  • Марія березня 4, 2019 at 12:25 pm

   Доброго дня. Ви маєте обов’язково попередити іншого з батьків про виїзд дитини за кордон шляхом надсилання відповідного рекомендованого листа за місцем прописки батька (матері), Оформляється такий лис у довільній формі, але потрібно зазначити мету поїздки, період перебування…Також Ви повинні мати рішення суду про визначення місця проживання дитини разом з матір’ю.
   Далі Ви повинні показати ці документи при перетині кордону.

 • Наталія березня 6, 2019 at 11:33 am

  Доброго дня. Підкажітт будь ласка якщо є довідка про заборгованість по аліментам то визначення місця проживання не потрібно показувати на кордоні? Дякую

  • Марія березня 7, 2019 at 5:47 pm

   Доброго дня, Так, і заборгованість зі сплати аліментів має бути за 4 місяці.

 • Євгенія квітня 5, 2019 at 9:31 pm

  Добрий день! Дякую за статтю.
  Питвння 1. Чи обовязковим є надання копії листа повідомлення батька про виїзд дитини, якщо фактичне місце проживання/прописки не відомо. Як підтвердити?
  Питання 2. В рішенні суду в частині “суд встановив” зазначено що добровільно вирішено проживання дитини з мамою. В частині “вирішив” позов задовольнити, але з приводу проживання не зазначено. Таке рішення суду підійде для перетину кордону.
  Дякую за відповідь.

  • Олександр Кульчицький квітня 8, 2019 at 2:35 pm

   Доброго дня, Євгеніє. Дякую за запитання.Повідомляю вам, якщо в резолютивній частині рішення суду (“вирішив”) немає визначення місця проживання дитини з матір`ю, то, відповідно не вважається, що суд визначив місце проживання дитини.

 • Наталія квітня 9, 2019 at 10:00 pm

  доброго дня, скажіть будь-ласка, чи буде вважатися дійсним документ з селищної ради про те, що дитина проживає зі мною і знаходиться на моєму утриманні?

  • Марія квітня 9, 2019 at 10:13 pm

   Доброго дня. Ні, для виїзду з дитиною за кордон без згоди батька(матері), ви повинні мати рішення суду про визначення місця проживання дитини разом з матір’ю(батьком).

 • Наталія квітня 14, 2019 at 5:11 pm

  Чи можна відкорегувати рішення суду в судовому порядку, щоб було вказано проживання дитини з матірю, якщо ми в розводі з 2011 року? буду вдячна за відповідь

  • Марія квітня 15, 2019 at 12:56 pm

   Доброго дня. Ні, для визначення місця проживання дитини потрібно звертатись у органи опіки та піклування або до суду з новим позовом.

   • Євгенія червня 16, 2019 at 9:15 am

    Добрий день. Скажіть будь ласка, а якщо є рішення суду про розірвання шлюбу, де просто зазначено, що дитина залишається проживати з матір’ю, є також висновок органу опіки (розпорядження адміністрації) про визначення місця проживання з матір’ю, а дитина має поїхати з бабусею, то які документи ще потрібні, щоб дитині виїхати за кордон?

    • Марія червня 18, 2019 at 4:41 pm

     Добрий день. Для цього потрібно: 1) рішення суду; 2) підтвердження надсилання батьку повідомлення про намір виїхати за кордон; 3) заява-згода матері на виїзд дитини разом із бабусею.

 • Інна квітня 18, 2019 at 8:08 pm

  Дитину можна вивезти за кордон без згоди батька та без рішення суду, на приклад, з метою відочинку.
  Прошу пояснити який документ потрібно пред’явити, якщо я планую виїхати з дитиною за кордон на Великодні свята?
  Дякую за відповідь.

  • Марія квітня 19, 2019 at 8:47 am

   Доброго дня. Ви можете виїхати з дитиною за межі території України без згоди батька та без рішення суду на термін, якщо батько (мати) має заборгованість зі сплати аліментів, яка в сукупності перевищує суму аліментів за чотири місяці. Вам потрібно отримали довідку у виконавчій службі про наявність даної суми заборгованості.

 • Ольга квітня 22, 2019 at 8:30 pm

  Доброго дня. Для виїзду дитини закордон до 1 місяця на відпочинок без згоди батька достатньо буде мати рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дитини зі мною. ? На аліменти не подавали.

  • Марія квітня 23, 2019 at 8:15 am

   Доброго дня. Так, але ще потрібно сповістити рекомендованим листом батька про намір виїхати з дитиною за кордон.

 • інна квітня 24, 2019 at 10:04 am

  Скажіть, я правильно розумію що Для виїзду дитини закордон до 1 місяця без згоди батька достатньо буде мати рішення суду про встановлення місця проживання дитини з матірю або висновок органів опіки про визначення місця проживання дитини (видається безкоштовно). і повідомити рек листом батька. Бо у вас в статті зазначено лише рішення суду а про висновок не вказано.

  • Марія квітня 24, 2019 at 11:17 am

   Доброго дня. Так, висновок органів опіки і піклування також буде належним документом.

 • Валерія травня 9, 2019 at 1:16 am

  Скажіть будь ласка, чи може мати дитини (резидент України) виїхати з дитиною закордон без нотаріального завіреного дозволу від батька в країну, в якій батько дитини (громадянин України але нерезидент) знаходиться на ПМЖ?

  • Марія травня 10, 2019 at 8:19 am

   Доброго дня. Ні, для перетину кордону Вам необхідна згода батька.

   • Олена травня 29, 2019 at 6:51 am

    Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, якщо є рішення органу опіки піклування про визначення місця проживання дитини з матір’ю (від квітня 2017року), але так само є рішення органів опіки і піклування про встановлення часу зустрічі батька з дитиною, тому що ми проживаємо в різних кінцях країни, так само, у рішенні суду про розірвання шлюбу від квітня 2014 року вказано, що малолітню дочку (ПІБ, дата народження) залишити проживати з матір’ю (ПІБ),чи можна вивезти дитину за кордон на море без нотаріальної згоди батька?
    Що треба вказати у рекомендованому листі про вивезення дитини за кордон батьку, можна десь подивитися взірець?
    За який термін часу до поїздки треба надіслати батькові листа?
    Лист надсилати за місцем прописки батька, навіть, якщо він там не проживає?
    Треба мати рішення суду про визначення місця проживання дитини чи достатньо рішення органів опіки і піклування? Треба мати оригінали документів, чи достатньо копію?
    Дуже дякую!

    • Марія травня 29, 2019 at 9:11 am

     Доброго дня! Той з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною НЕ може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду за межі України.
     Необхідно отримати нотаріально посвідчену заяву-згоду від батька або звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

 • Світлана травня 17, 2019 at 9:08 am

  Доброго дня. Підкажіть будь ласка чи можу я мати вивести дитину за кордон на відпочинок без згоди батька якщо останній має велику заборгованість зі сплати аліментів, які потрібно предявити на кордоні документи щоб проїхати без проблем. дякую 09:12

  • Марія травня 17, 2019 at 1:07 pm

   Доброго дня. Якщо заборгованість зі сплати аліментів в сукупності перевищує суму аліментів за чотири місяці- Ви маєте отримати довідку у виконавчій службі про наявність даної суми заборгованості.

 • Світлана травня 17, 2019 at 1:40 pm

  тобто мати квитанцію із повідомленням про вручення?

  • Марія травня 29, 2019 at 8:43 am

   Вам потрібно мати: -довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів; -рішенням суду, яким визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини.
   У такому випадку Ви самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк до одного місяця.

 • Світлана травня 17, 2019 at 1:44 pm

  Але я не знаю його місця проживання і прописки він виїхав за межі України назавжди, і до того в рішенні про розірвання шлюбу вказано що дитина проживає зі мною. то як тоді бути. дякую

  • Марія травня 29, 2019 at 8:47 am

   Ця умова виконується у разі, якщо Вам відомо місце проживання іншого з подружжя.

 • Світлана травня 17, 2019 at 3:14 pm

  Також потрібно поінформувати (рекомендованим листом із повідомленням про вручення) батька про намір виїхати з дитиною за кордон.-це в тому випадку коли є не сплата аліментів. Читайте уважно закон № 8296 і давайте грамотні консультації

  • Марія травня 29, 2019 at 8:50 am

   Доброго дня. Відповідно до ч.5 ст.157 Сімейного кодексу України: 5. Той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця…та у разі, якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, інформує його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

 • Тетяна травня 28, 2019 at 2:53 pm

  виходить, що в такому випадку потрібно знов звертатися до суду із встановленням місцяпроживання? але воно визначене!? підкажіть, як це зробити, які документи готувати, що 10 раз не ходити?)

  • Марія травня 29, 2019 at 9:01 am

   Доброго дня. Місце проживання дитини має бути або визначене рішенням суду, або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини.
   Якщо у Вас у рішенні суду про це не вказано- то потрібно звертатись до суду чи органів опіки та піклування.

 • Светлана червня 3, 2019 at 11:28 am

  Доброго дня! Чи може мати дитини надати нотаріально завірений дозвіл на проїзд дитини за кордон третій особі(бабушке) без дозволу батька, як що є довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів.

  • Марія червня 3, 2019 at 2:14 pm

   Доброго дня! Так, якщо наявна заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, Ви самостійно вирішуєте питання тимчасового виїзду дитини за межі України на строк до одного місяця, якщо за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини разом з Вами.

 • Олена червня 11, 2019 at 11:37 am

  Доброго дня, чи можна оформити дозвіл на виїзд дитини за кордон без присутності батька а лише за наявності його паспорта та ідентифікаційного номера?

  • Марія червня 11, 2019 at 11:52 am

   Доброго дня. Ні, батько особисто має прийти і підписати таку заяву.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.