Врахування думки дитини в суді

Врахування думки дитини в суді

Зміст

  1. Законодавство, яке надає дитині право бути вислуханою
  2. Врахування думки дитини судом

Врахування думки дитини в суді при вирішення питань, що стосуються її життя закріплено на законодавчому рівні в статті 171 Сімейного кодексу України.

Зокрема там зазначено, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім’ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім’ї. 

Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном. Суд має право постановити рішення всупереч думці дитини, якщо цього вимагають її інтереси.

Законодавство, яке надає дитині право бути вислуханою

Врахування думки дитиниСімейне законодавство закріплює право дитини на врахування її думки при вирішенні питань, що стосуються її життя.

Так, у ст. 12 «Конвенції про права дитини» закріплюється, що дитина здатна сформулювати власні погляди, має право вільно висловлювати ці погляди з усіх питань, що торкаються дитини, причому поглядам дитини приділяється належна увага згідно з її віком і зрілістю.

З цією метою дитині зокрема надається можливість бути заслуханою в ході будь-якого судового чи адміністративного розгляду, що торкається дитини, безпосередньо або через представника чи відповідний орган у порядку, передбаченому процесуальними нормами.

На національному рівні зазначене право вперше було закріплене у Законі України «Про охорону дитинства» — кожна дитина має право на вільне висловлювання особистої думки, формування власних поглядів, розвиток власної суспільної активності, отримання інформації, що відповідає її віку.

Врахування думки дитини судом

Право дитини на врахування її думки поширюється на всі питання, які стосуються її особисто, а також питання сім’ї.
Думка дитини має бути вислухана обов’язково. До цих випадків належать:

  • вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її виховання (ст. 159 СК України);
  • вирішення спору між батьками, іншими особами щодо її місця проживання (ст. 161 СК України);
  • вирішення спору про позбавлення батьківських прав (ст. 164 СК України);
  • вирішення спору про поновлення батьківських прав (ст. 169 СК України);
  • вирішення спору щодо управління її майном (ст. 177 СК України).

colorful vector infographic Designs

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.