Утримання дружини після розлучення

Утримання дружини після розлучення

Зміст

 1. Перелік осіб, які мають право на утримання після розірвання шлюбу
 2. Обставини, за яких виникає право на утримання після розлучення
 3. Час, протягом якого сплачуються аліменти на утримання
 4. Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини
 5. Припинення права на утримання дружини після розлучення

Утримання дружини після розлучення

Розриваючи шлюб, більшість жінок не знають про своє право вимагати у колишнього чоловіка аліменти на їх утримання. Чоловіки ж у свою чергу повинні пам’ятати, що вони зобов’язані здійснювати утримання дружини після розлучення лише за наявності певних обставин.

Перелік осіб, які мають право на утримання після розірвання шлюбу

Сімейний кодекс України у випадку виникнення права на утримання не приймає ні сторони дружини, ні сторони чоловіка.

Сімейне законодавство зазначає, що право на утримання після розлучення має той з подружжя, хто за певних обставин потребує такого утримання. Тобто, право на утримання після розірвання шлюбу має як дружина, так і чоловік.

Як зазначалося вище, право дружини (чоловіка) на утримання після розлучення виникає за наявності певних обставин.

утримання дружини після розлучення

утримання дружини після розлучення

Серед таких обставин наступні:

 • Дружина (чоловік) має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу, або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги;
 • Якщо колишній чоловік може надавати матеріальну допомогу;
 • Якщо колишня дружина стала інвалідом після спливу одного року від дня розлучення, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка під час шлюбу;
 • Якщо на момент розірвання шлюбу жінці до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більше як 5 років. У цьому випадку дружина матиме право на утримання після досягнення нею пенсійного віку за умови, що у шлюбі з чоловіком вона проживала не менш як 10 років;
 • Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один з подружжя не мав можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду. У такому випадку один з подружжя має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання у цьому випадку триває протягом трьох років від дня розірвання шлюбу.

Способи надання утримання

Аліменти на утримання дружини надається у натуральній або грошовій формі, залежно від домовленості подружжя.

Аліменти на дружину як правило присуджуються за рішенням суду у грошовій формі.

Порядок сплати аліментів на утримання дружини після розлучення

Згідно норм Сімейного кодексу України,

аліменти сплачуються щомісячно. Проте, якщо колишні чоловік з дружиною домовляться, то аліменти можуть бути сплачені наперед.

ИзображениеЧас, протягом якого сплачуються аліменти на утримання

Час протягом якого сплачуються аліменти залежить від того чи зверталася дружина до колишнього чоловіка з такою вимогою раніше.

Якщо зверталася, а чоловік ігнорує такі звернення, то аліменти на утримання за рішенням суду можуть бути стягнуті за минулий час, але не більше як за один рік.

Слід пам’ятати, що факт ухилення чоловіка від сплати аліментів потрібно доводити. Тому, слід свої вимоги висловлювати шляхом відправлення чоловікові листа з повідомленням про вручення. У листі попросіть чоловіка надати Вам письмову відповідь.

І не забудьте зробити для себе копію такого листа.

Якщо ж Ви відразу звернулися до суду із позовною заявою про стягнення аліментів, то аліменти будуть стягуватися від дня подання позовної заяви.

Якщо ж один із подружжя отримує аліменти у зв’язку з інвалідністю, то сплата аліментів триває протягом строку інвалідності.

Скільки потрібно платити на утримання дружини після розірвання шлюбу

Сімейне законодавство не містить чіткої вказівки на розмір аліментів на дружину. Все залежить від того чи можуть повнолітні діти утримувати батька чи матір, від матеріального становища колишнього чоловіка та наявності на його утриманні інших осіб.

Тому в кожній конкретній ситуації розмір аліментів буде відрізнятися.

Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини

Окрім того, що батько після розлучення має утримувати своїх неповнолітніх дітей, він також зобов’язаний утримувати свою вагітну, вже колишню, дружину.

Відповідно до ст.84 Сімейного кодексу України, дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності.

А якщо з дружиною проживає дитина, то вона має право на утримання від чоловіка – батька дитини до досягнення дитиною 3 років.

Якщо ж дитина має вади фізичного або психічного розладу, то дружина яка проживає з дитиною має право на утримання до досягнення дитиною 6 років.

Важливо пам’ятати, що право на утримання вагітна дружина, та дружина з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.

Припинення права на утримання дружини після розлучення

Право на утримання припиняється у разі:

 1. Поновлення працездатності дружини (чоловіка);
 2. Реєстрації з чоловіком повторного шлюбу;
 3. Якщо одержувач аліментів перестав потребувати матеріальної допомоги;
 4. Платник аліментів неспроможний надавати матеріальну допомогу;
 5. Припинення вагітності дружини, народження дитини мертвою, або якщо дитина передана на виховання іншій особі.

Як можна позбавити дружину права на утримання

Рішенням суду може бути позбавлено дружину (чоловіка) права на утримання або обмежено його строком, якщо:

 • Подружжя перебувало у шлюбних відносинах нетривалий час;
 • Непрацездатність того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, виникла в результаті вчинення ним умисного злочину;
 • Непрацездатність або важка хвороба того з подружжя, хто потребує матеріальної допомоги, була прихована від другого з подружжя при реєстрації шлюбу;
 • Одержувач аліментів свідомо поставив себе у становище такого, що потребує матеріальної допомоги.

Цей перелік є вичерпним, а тому за жодних інших підстав дружина не може бути позбавлена права на утримання після розірвання шлюбу.

Дякую за оцінку

59 Коментарі

 • Альона 1 Березня, 2018 at 10:35 am

  Аліна у моїй сімї виникла така ситуація що мій брат утримує дитину та жінку вона веде розгульний спосіб життя і вимагає у нього аліменти на своє утримання але вона не інвалід як він може захистити свої права, що йому потрібно зробити?

 • Аліна Макух 1 Березня, 2018 at 10:13 pm

  Доброго вечора. Альона, дякую Вам за Ваше запитання та за проявлений інтерес до статті.
  Щодо Вашого запитання, хочу звернути Вашу увагу, що у даній статті є перелік обставин, за яких дружина має право на утримання. Для того, щоб я змогла надати Вам детальнішу консультацію – зателефонуйте будь ласка за номером +380662541818, і я радо відповім на усі Ваші запитання.

 • Марія 20 Квітня, 2018 at 2:37 pm

  Доброго дня Аліна, в моїй сім’ї все йде до розлучення. В мене була хвороба рак 2 ст., і є інвалідність, двоє дітей 2 і 11 років. Я працюю(маю невеличкий бізнес) , чи можу я розраховувати на аліменти після розлучення. Дякую.

 • Катерина 18 Травня, 2018 at 8:56 pm

  Доброго вечора.Потрібна ваша допомога.Чи має мама право на виїзд за кордон, якщо дитина після розлучення проживає з нею ,а батько сплачує аліменти.

  • Аліна Макух 31 Травня, 2018 at 2:09 pm

   Доброго дня. Згідно чинного законодавства особа має право вільно пересуватися. Ви можете виїжджати за кордон, це Ваше право

   • Оксана 5 Грудня, 2019 at 2:30 am

    Доброго дня чоловік на хоче платити гроші на моє утримання дитині 9 міс на мою заяву подав апеляцію. Підкажіть будь ласка що робити далі?

    • Розлучення Онлайн 6 Грудня, 2019 at 9:19 am

     Доброго дня, Оксано. Дякуємо, що звернулись до нас. Потрібно проаналізувати Вашу заяву та апеляційну скаргу, щоб вивчити всі обставини. Детальніше написали Вам на електронну пошту.

 • Ольга 30 Травня, 2018 at 5:24 pm

  Добрый вечер, подаю на развод и на алименты на двоих деток 5 и 2 годика. Могу ли я расчитывать и на свое содержание если,как мне стало извесно,муж в СИЗО а официально до этого не работал? Спасибо

  • Аліна Макух 31 Травня, 2018 at 2:12 pm

   Доброго дня. Відповідно до Сімейного кдексу України, дружана має право на утримання до досягнення дитиною 3 р.

 • Тетяна 12 Червня, 2018 at 10:17 pm

  Аліна, якщо мій чоловік має кредитні зобов*язання десь біля 100 типс. грн, при зарплаті 14 тис.грн, то чи це вплине на призначення аліментів на моє утримання як інваліда 1 групи? Дякую.

  • Аліна Макух 13 Червня, 2018 at 2:10 pm

   Доброго дня. Згідно сімейного законодавства Ви, як інвалід першої групи, маєте право на утримання, якщо Ваш чоловік може надавати матеріальну допомогу. Чи вплине борг Вашого чоловіка на позитивне рішення у справі – залежить від того чи сплачує Ваш чоловік кредит, чи стягує виконавча служба з нього кошти в рахунок погашення заборгованості та яку суму.

  • Наталя 13 Липня, 2019 at 6:29 am

   Доброго дня . Чоловік подав на розлучення. Є дитина 6 років. Як діяти щоб нас не розлучили чим по довше? Я проти розлучення. І чи в разі розлучення я можу вимагати утримувати мене, оскільки в мене не має роботи, я займалася вихованням сина, домашнім хазяйством і виконувала потреби чоловіка, і тепер важко зайти роботу, оскільки в мене не має стажу? Як діяти щоб суд дав час на примирення? Чи можуть без мого відома розірвати шлюб? Дякую

 • Валентина 17 Червня, 2018 at 10:57 pm

  Моя сестра на межі розлучення,вона інвалід 2 групи має сина 17р. якій навчається.Чи має вона право на аліменти якщо син залишеться з батьком.

  • Аліна Макух 18 Червня, 2018 at 12:37 pm

   Доброго дня. Особа з другою групою інвалідності має право на утримання після розірвання шлюбу.

 • Тетяна 30 Червня, 2018 at 7:26 pm

  Доброго дня.Дитині немає ще 2 років,розлучаємось з чоловіком.Чи можу просити еліменти на своє утримання поки дитині не виповниться 3 роки?Який відсоток від його доходів?Дякую.

  • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 1:18 pm

   Доброго дня. Ви можете подати позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною 3 років. Законодавство не передбачає конкретної суми стягнення на утримання дружини.

 • Саша 2 Липня, 2018 at 8:18 am

  Здрастуйте. Прожил 2 года гражданским браком. Разбежались есть совмесний рабенко 1 годик. От елементів не отказуюсь а на ее содержание на позбавлення працездатності віком дитини до 3 років платить не хочеться

  • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 1:19 pm

   Здраствуйте. Чем мы можем Вам помочь?

 • Наталія 2 Липня, 2018 at 9:57 pm

  Добрий вечір.Я з чоловіком на межі розлучення,дитині 1.6,є старший син від першого шлюбу 10 років,я інвалід 2групи – стала після родів. Я маю право на утримання до трьох років,можу я в позові написати 50%прожиткового мінімуму,чи треба конкретно суму писати?

 • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 10:43 pm

  Доброго вечора. Ви можете подати в суд позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дружини. Законодавство не передбачає суму, яка повинна стягуватися як обов’язкова

 • ВАСИЛЬ 13 Липня, 2018 at 7:30 pm

  Доброго дня у яких випадках не потрібно сплачувати аліменти дитині після розлучення

  • Ксенія 17 Липня, 2018 at 9:28 am

   Доброго дня. Згідно до Сімейного Кодексу ст..188 батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби.

 • Світлана 21 Липня, 2018 at 1:18 pm

  Доброго дня.У мене слалась така ситуація:Я у шлюбі,але чоловік зі мною та дитиною (з двох місяців)не проживає.Матеріально не допомагає,я живу з малям на утриманні батьків.Дитині 10місяців і два рази була у лікарні,чоловік не допомагав.Чи можу я добитись за весь період відшкодування коштів,чи звернутись з заявою,про ухиляння від утримання жінки та дитина.Дякую.

  • Аліна Макух 23 Липня, 2018 at 1:24 pm

   Доброго дня. Ви можете подати в суд заяву про стягнення аліментів на дитину за останні 10 місяців. Також Ви можете подати позовну заяву в суд про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років.

 • Алена 22 Липня, 2018 at 10:49 am

  Живу гражданским браком уже 9 лет.Имеем совместных трое детей.Два сына инвалиды (генетическое заболевание с вытекающими последствиями) им по восемь лет,я по уходу за детьми инвалидами.Младшему четыре года.Сейчас вообще ни копейки не даёт на семью муж.Хочу подать на него на элементы.Имею ли я право требовать и на себя элементы?Или только на сыновей.

  • Аліна Макух 23 Липня, 2018 at 1:39 pm

   Доброго дня. Ви можете подати позовну заяву про стягнення аліментів утримання на дітей.Позов про стягнення аліментів на Ваше утримання Ви подати не можете, оскільки в СК України зазначено, що такі позови можуть подавати дружина (чоловік), які перебувають (перебували) у шлюбі.

 • Павло 25 Липня, 2018 at 1:14 am

  Доброго дня. Розлучився з дружиною 9 років назад, дитині 11 років.чи може требувати зараз кошти за всі дев’ять років?Доброго дня. Розлучився з дружиною 9 років назад, дитині 11 років.чи може требувати зараз кошти за всі дев’ять років?за весь час допомоги нехотіла і в суд неподавала!дякую!за весь час допомоги нехотіла і в суд неподавала!дякую!

  • Аліна Макух 25 Липня, 2018 at 1:03 pm

   Доброго дня. Аліменти можна стягнути лише за останній рік .

 • Аліна 14 Вересня, 2018 at 11:08 pm

  Доброго дня! Підскажіть, я розлучена з чоловіком, син 8 років проживає зі мною, колишній сплачує аліменти. Чи можу я без дозволу батька виїзджати з сином за кордон строком не більше 1 місяця?

  • Аліна Макух 17 Вересня, 2018 at 11:51 am

   Доброго дня. Так, Ви можете виїхати з дитиною за кордон без згоди батьки. Для цього Вам потрібно мати рішення суду про визначення місця проживання дитини з матір’ю.

 • Олена 6 листопадаа, 2018 at 8:33 pm

  Доброго вечора.Таке питання:ми з чоловіком офіційно ще не розведені.Але він не проживає зі мною,у нас є дитина 2 місяці.Брати якусь матеріальну відповідальність на себе він не хоче(тай не хотів),в такому випадку я можу його схилити до матеріальної компенсації.

  • Аліна Макух 7 листопадаа, 2018 at 12:58 pm

   Доброго дня. Ви можете подати позов до суду про стягнення аліментів на утримання дружини та дитини.

 • Маргарита 2 Грудня, 2018 at 10:44 am

  Доброго дня! Скажіть будь ласка чи можу я подати на розлучення і чи маю я право на отримання аліментів якщо я вагітна і в мене ще є 5 річна дитина?

  • Аліна Макух 3 Грудня, 2018 at 11:17 am

   Доброго дня. Вас не розлучать поки дитині не виповниться рік. На аліменти можете подавати.

 • Аліна 4 Грудня, 2018 at 7:04 pm

  Доброго дня.У мене 2 х місячна дитина,з чоловіком не проживаємо разом і він не забезпечує мене й дитину,виїхав за кордон на заробітки.Чи можу я подати на аліменти при таких умовах.Адже фактично він не в Україні??

  • Аліна Макух 5 Грудня, 2018 at 11:10 am

   Доброго дня. Так, Ви можете стягнути аліменти на утримання дитини та дружини.

   • Аня 21 Грудня, 2018 at 11:32 pm

    Доброго вечора !Підкажіть будь ласка ,я подала позовну заяву на утримання дитини ,якій рік і моє утримання до досягнення дитиною трьох років .Якщо я вийде на роботу до трьох років виплати не припиняться ?

    • Олександр Кульчицький 22 Грудня, 2018 at 12:54 am

     Доброго вечора. Ні не припиняться.

 • Марія 28 Грудня, 2018 at 6:26 pm

  Доброго вечора! Дитині 4 роки, я не працюю, хочу розлучення. Чи повинен чоловік окрім аліментів на дитини утримувати ще й мене ?

  • Аліна Макух 29 Грудня, 2018 at 12:28 pm

   Доброго дня. Ні, утримання дружини здійснюється тільки до досягнення дитиною 3 років.

 • Юлія 20 Січня, 2019 at 3:43 am

  Підкажіть будь-ласка, якщо суд вже призначив розмір аліментів на моє утримання в твердій грошовій сумі, але з нового року у чоловіка значно зросла заробітна плата і він закінчив погашати кредит згідно договору (на який він спирався щоб мінімізувати розмір аліментів), я можу подати знову позов на збільшення суми аліментів на моє утримання до 3-х річчя дитини в зв‘язку зі зміною фінансового становища чоловіка?

  • Олександр Кульчицький 20 Січня, 2019 at 11:23 am

   Саме так, при визначенні розміру аліментів на утримання дружини суд враховує доходи чоловіка, якщо розмір заробітної плати зріс, то відповідно і сума має бути призначена в більшому розмірі. Крім того, погашення кредиту також є суттєвою обставиною, яка враховується судом при визначенні розміру аліментів.

 • Олена 27 Січня, 2019 at 11:29 am

  Доброго дня!з 7 місяця вагітності ми з чоловіком не проживаємо разом. Зараз дитині 5 місяців. Якщо ми обоє хочемо розлучення,нас можуть розвести раніше,ніж коли дитині виповниться рік? Якщо ні,то чи можна зараз якось вплинути,щоб автомобіль,який записаний на чоловікові,не був переписаний на іншу особу до розлучення?

  • Аліна Макух 28 Січня, 2019 at 2:48 pm

   Доброго дня. Вас не розлучать поки дитині не виповниться рік. Щодо майна, то ніхто не може обмежувати власника у праві розпоряджатися майном на власний розсуд.

 • Ольга 1 Лютого, 2019 at 12:16 pm

  Доброго дня, моя сестра планує розлучитися з чоловіком. В них є донька 7 років. Чи може вона виїхати з дитиною за кордон на постійне місце проживання. Потрібний тут дозвіл батька?

  • Аліна Макух 1 Лютого, 2019 at 4:57 pm

   Доброго дня. Так, потрібен дозвіл батька або рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька

 • Яна 13 Березня, 2019 at 9:34 am

  Доброго дня. З чоловіком не проживаємо з 1 місяця вагітності, зараз дитині 1,5 місяця. Крім подачі аліментів та своє утримання чи можна вписати до позову моральну компенсацію за вагітність так як 4 рази була на збереженні через його погрози?

  • Марія 13 Березня, 2019 at 11:09 am

   Доброго дня. Для отримання моральної шкоди через суд потрібно довести факт систематичного або триваючого насильства, знущань, приниження честі і гідності або що шкода була завдана внаслідок протиправних дій фізичної особи.
   Для підтвердження цього факту необхідні докази(наприклад, повідомлення в поліцію, складення адміністративного протоколу чи відкриття кримінального провадження).
   Вам необхідно довести, що Ви були на збереженні внаслідок неправомірних дій чоловіка, в іншому випадку суд Вам відмовить.

 • Олександр 30 Травня, 2019 at 7:32 pm

  Доброго дня.
  В мене наступна ситуація, жінка подала на аліменти та на утримання себе ( дитині трохи більше року). Разом ми не проживаємо, я хочу розлучитись , на дитину я тільки за сплачувати, на утримання дружини не хочу. В шлюбі ми півтора року. Дружина офіційно останні 8 років не працювала жодногодні, як бути в такій ситуації? Дякую

  • Марія 31 Травня, 2019 at 11:33 am

   Доброго дня!Ви зобов`язані утримувати дружину, якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, піклуванням про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, вона не мала можливості одержати освіту, працювати, зайняти відповідну посаду. У такому випадку дружина має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги і що колишній чоловік може надавати матеріальну допомогу.
   Право на утримання у цьому випадку триває протягом трьох років від дня розірвання шлюбу.

 • Олександр 31 Травня, 2019 at 6:37 pm

  Освіту дружина має, і працює дома, але не офіційно

 • Надежда 25 Вересня, 2019 at 10:05 pm

  Невістка працює держслужбовець Подала сина на утримання .Чи може він оскаржити в суді.

  • Розлучення Онлайн 26 Вересня, 2019 at 4:33 pm

   Доброго дня. Дякуємо за Ваш коментар. Можна оскаржувати, потрібно детальніше проаналізувати обставини справи.

 • Олеся 28 Вересня, 2019 at 1:04 pm

  Доброго дня) чоловік хоче розлучення… дитині півтора роки. Я не згодна на розлучення. Скажіть нас можуть розлучити без моєї згоди?

  • Розлучення Онлайн 30 Вересня, 2019 at 8:46 am

   Доброго дня, Олеся. Дякуємо за Ваш коментар. Так, це цілком можливо.

 • Юлія 4 Лютого, 2020 at 11:11 pm

  Доброго вечора! Скажіть будь ласка коли жінка проживає з трьома неповнолітніми дітьми в будинку з колишнім чоловіком, чи має право вона подати батька на аліменти?Дякую

  • Розлучення Онлайн 5 Лютого, 2020 at 5:10 pm

   Доброго дня, Юліє! Дякуємо за Ваш коментар. Право подати на аліменти має той з батьків, хто утримує дітей і з ким ці діти проживають.

 • Юля 23 Червня, 2020 at 11:03 am

  Доброго дня, якщо є виконавче впровадження по аліментах та на утримання дружини до 3-ох річного віку дитини, питання: Кошти на утримання дружини не перераховані тому є борг, але за цей період перераховувалися кошти на її особистий картковий рахунок для її потреб, чи можливо ці кошти якимось чином зарахувати за борг по утриманню дружини?

  • Розлучення Онлайн 24 Червня, 2020 at 2:28 pm

   Доброго дня, Юліє. Вам потрібно звернутись до державної виконавчої служби для з’ясування цього питання.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.