Розпорядження власним майном у шлюбі

Розпорядження власним майном у шлюбі

Зміст

 1. Право користування майном
 2. Набуття права користування чужим майном (сервітут)
 3. Безвідплатний характер користування чужим майном
 4. Користування роздільним майном, яке стало спільним за час шлюбу
 5. Здійснення дружиною, чоловіком права особистої приватної власності

Розпорядження власним майном у шлюбі

Розпорядження власним майном в шлюбі здійснюється відповідно до норм Цивільного код

ексу України та Сімейного кодексу України.

У Цивільному Кодексі України закріплено загальне правило: власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

У Сімейному Кодексі України визначається порядок здійснення подружжям права власності на роздільне майно.

Той з подружжя, хто є власником майна, здійснює різноманітні фактичні та юридичні дії щодо нього: управляє майном у цілому, набуває плоди та доходи (дивіденди); несе тягар утримання майна, ризик його випадкового знищення та випадкового пошкодження тощо.

Володіння майном надає власникові можливість вважати його своїм. Той з подружжя, хто є власником майна, визначає режим володіння та користування ним.

Власник може передавати іншим особам свої правомочності щодо володіння та користування майном, укладаючи договори оренди, зберігання, позички тощо. Згода другого подружжя на укладення таких договорів не потрібна.

Отже, розпорядження власним майном в шлюбі можливе без отримання згоди іншого з подружжя.

Право користування майном

Той з подружжя, хто є його власником, може надати можливість користування своїм майном також другому з подружжя або іншим членам сім’ї. Підставою для цього може бути домовленість подружжя, коли власник надає можливість другому з подружжя проживати в його квартирі, будинку, користуватися автомобілем, яхтою тощо. Порядок користування роздільним майном одного з подружжя може також бути зазначений договором сторін, зокрема, шлюбним договором.

розпорядження власним майном в шлюбіЗа загальним правилом, незважаючи на тривалість використання роздільного або особистого майна тим з подружжя, хто не є його власником, він не набуває права власності щодо нього.

З юридичної точки зору роздільне (особисте) майно одного з подружжя завжди залишається для іншого з подружжя чужим майном. Після розлучення таке майно не ділиться між подружжям. 

Виключення складають випадки, коли роздільне майно подружжя за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості, внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя.

Таке майно у разі спору, після розірвання шлюбу, може бути визнане за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності подружжя. В усіх інших випадках майно зберігає свій первісний режим і залишається роздільним майном, що належить лише одному з подружжя.

Набуття права користування чужим майном (сервітут)

Той з подружжя, хто не є власником майна, може набувати щодо нього право користування чужим майном (сервітут). Підставою виникнення сервітуту може бути домовленість подружжя, згідно з якою власник майна надає другому з подружжя право користуватися належним йому будинком, квартирою, дачею тощо.

Сервітут може виникати і на підставі спеціального договору подружжя, зокрема шлюбного договору. Сервітут може бути встановлений на певний строк або без визначення строку.

Члени сім’ї власника житла, які проживають разом з ним, мають право на користування цим житлом відповідно до закону. Житлове приміщення, яке вони мають право займати, визначається його власником.

Члени сім’ї власника будинку (квартири) зобов’язані дбайливо ставитися до житлового будинку (квартири). Особи, які користуються сервітутом, зобов’язані вносити плату за користуванням майном, якщо інше не встановлено договором, законом, заповітом або рішенням суду.

Безвідплатний характер користування чужим майном

Однак відносини можуть мати і безвідплатний характер, якщо це визначено договором сторін або якщо безвідплатний характер відносин встановлений законом, заповітом або рішенням суду.

Користування майном, що належить на праві власності одному з подружжя, другим з подружжя зазвичай здійснюється безвідплатно. В цьому знаходить свій прояв особисто-довірчий характер подружніх відносин. Разом з тим, закон не виключає можливості внесення певної плати за користування майном тим з подружжя, хто має сервітут.

Користування  роздільним майном, яке стало спільним за час шлюбу

Якщо мова йде про користування майном подружжя, то питання про участь у витратах по утриманню будинку (квартири) другим з подружжя в першу чергу може виникати у випадку, коли користування майном здійснюється безвідплатно. Нерідко другий з подружжя бере участь у підтримці роздільного майна своїми силами або коштами.

При цьому слід мати на увазі, що допомога в ремонті або утриманні майна не може свідчити про перехід роздільного майна дружини або чоловіка у спільну власність подружжя.

Роздільне майно може стати спільним, коли воно за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя.

Збільшення вартості майна та істотність такого збільшення підлягає з’ясуванню шляхом порівняння. Порівняння відбувається станом на час вирішення спору вартості об’єкту в стані, що існував до поліпшення, та його вартості після поліпшення.

При цьому сам по собі розмір грошових затрат подружжя чи одного з них, а також і визначена на час розгляду справи ринкова вартість будинку не є тим фактором, який єдиний безумовно свідчить про істотність збільшення вартості майна як об’єкту.

Той з подружжя, хто є власником, може розпоряджатися своїм майном, може продати, обміняти, подарувати, передати його у спадщину тощо.

Однак, дружина та чоловік зобов’язані враховувати інтереси дитини, інших членів сім’ї, які відповідно до закону мають право користування ним. Наприклад, той з подружжя, хто є власником майна, має врахувати, що продаж автомобіля, який обслуговує інтереси усіх членів сім’ї, є менш доречним, ніж продаж автомобіля, яким користується лише один з членів сім’ї.

Однак, в житті може виникнути ситуація, коли власник в силу об’єктивних причин вимушений продати своє майно навіть тоді, коли це не буде відповідати інтересам членів сім’ї, які користувалися цим майном. Усіх життєвих обставин передбачити неможливо. Головне, щоб власник діяв сумлінно і не порушував інтереси другого з подружжя та інших членів сім’ї.

Здійснення дружиною, чоловіком права особистої приватної власності

Статтею 59 СК України передбачено здійснення дружиною, чоловіком права особистої приватної власності.

 1. Той із подружжя, хто є власником майна, визначає режим володіння та користування ним з урахуванням інтересів сім’ї, насамперед дітей.
 2. При розпорядженні своїм майном дружина, чоловік зобов’язані враховувати інтереси дитини, інших членів сім’ї, які відповідно до закону мають право користування ним.

У Сімейному Кодексі України використовуються такі поняття як «плоди», «приплід», «дохід (дивіденди)». Річ, яка плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), належить на праві власності одному з подружжя, то йому належать і отримані від цієї речі плоди, приплід та дохід (дивіденди).

Таким чином, закон відносить ці об’єкти до роздільного майна подружжя. Аналогічним буде режим майна, набутого одним з подружжя за рахунок отриманого від роздільного майна доходу (дивіденди).

Якщо, наприклад, один з подружжя отримує дивіденди від належних йому акцій і за ці гроші набуває певне рухоме або нерухоме майно, то набуте майно також належить до роздільного майна подружжя. Плоди та доходи від речей, що є особистою приватною власністю.

Стаття 58. Право на плоди та доходи від речей, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка

1. Якщо річ, що належить одному з подружжя, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доход (дивідендів).

Сімейний кодекс України

Коли один із подружжя одержує заробітну плату (пенсію, стипендію), то вона автоматично потрапляє до спільної власності подружжя.

У Сімейному Кодексі України вказано, що сторони можуть включити до шлюбного договору будь-які умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства. З урахуванням цього можна припустити, що за договором сторін плоди, доходи (дивіденди) від речей одного (кожного) з них можуть належати подружжю на праві спільної сумісної або спільної часткової власності.

Дякую за оцінку

6 Коментарі

 • Наталія 24 Червня, 2018 at 5:45 pm

  чи має право колишній чоловік з яким ми проживаємо разом вигнати мeнe та дитину з дому за допомогою охорони .Майно спільнонажитe алe правовласність на ньому і дитина прописана а я ні.

  • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 10:25 pm

   Доброго вечора. Якщо квартира придбана у шлюбі, то це Ваша спільна власність і права на квартиру рівні. Чоловік не може вигнати з квартири ні Вас, ні дитину.

 • Анна 15 Липня, 2018 at 7:44 am

  Доброго дня! Чи має право мій чоловік здавати в оренду квартиру, яка належить мені (подарована батьком)? Якщо да, то на підставі яких документів це можна робити, щоб це було не протизаконно.

  • Ксенія 17 Липня, 2018 at 9:38 am

   Доброго дня. Ваш чоловік може здати в оренду Вашу квартиру лише на підставі довіреності.

 • Віка 19 Липня, 2018 at 3:40 pm

  Доброго дня! скажіть будь-ласка, якщо дім придбаний у шлюбі, але приватизація та право власності лише на дружині, то чи може чоловік претендувати на це майно?

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.