Розлучення без присутності одного з подружжя

Розлучення без присутності одного з подружжя

Розлучення без присутності в РАЦСі

Зміст

 1. Порядок дій при розлученні без присутності одного з подружжя
 2. Розлучення без присутності в суді
 3. Оскарження заочного рішення у справі про розлучення

Розлучення без присутності одного з подружжя

Изображение

Через РАЦС подружжя може розірвати шлюбу лише у двох випадках.

1. Якщо у них немає спільних неповнолітніх дітей.

2. За наявності згоди обох із подружжя.

Процедура розірвання шлюбу через РАЦС наступна.

Подружжя спільно подає заяву про розірвання шлюбу в органи РАЦС, де вона реєструється та розглядається протягом одного місяця.

Бувають випадки, коли подружжя хоче розлучитися, але через певні обставини один із подружжя немає змоги власноручно подати заяву про розірвання шлюбу та бути присутнім.

В таких випадках, розлучення через ЗАГС без присутності чоловіка (дружини) все ж можливе.

Порядок дій при розлученні без присутності одного з подружжя:

1. для того, щоб розлучитися без присутності одного з подружжя, потрібно надіслати до органу РАЦС нотаріально завірену заяву про розірвання шлюбу.

Таку заяву, від імені того з подружжя, який не може особисто подати заяву, може подати другий з подружжя.

2.  якщо один із подружжя заздалегідь знає, що не зможе прийти в орган РАЦС для оформлення розлучення, про це необхідно повідомити в заяві про реєстрацію розірвання шлюбу або направити в орган РАЦС додаткову заяву.

Ось примірний зразок тексту заяви про згоду на розлучення без присутності:

«Згоден(а) на реєстрацію розірвання шлюбу в мою відсутність».

Запам’ятайте, що розлучитися на підставі довіреності неможна. Довіреність, яка видана Вами іншій особі та уповноважує таку особу розірвати від Вашого імені шлюб є недійсною.

Сімейний кодекс передбачає розлучення в односторонньому порядку без присутності чоловіка (дружини).

Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини можливе,  якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або визнаний недієздатним.

Тобто, ці два випадки передбачають можливість розірвати шлюб без присутності чоловіка або дружини.

Розлучення без присутності в суді

Розлучення через суд  відбувається у випадках:

 • коли у подружжя є спільні неповнолітні діти;
 • якщо відсутня згода одного з подружжя на розлучення.

У такому разі слід звертатися із позовною заявою про розірвання шлюбу до суду.

Пам’ятайте, що для того аби Вашу позовну заяву прийняли, Вам необхідно правильно визначити суд, до якого слід подати позовну заяву.

Також потрібно зібрати усі необхідні документи та оплатити судовий збір, вартість якого у 2018 році становить 704,80 грн.

Розірвання шлюбу без присутності в суді можливе, якщо надійшла заява про розгляд справи за відсутності.

У тому випадку, коли Ви хочете розірвати шлюб без присутності одного з подружжя, укладений на території України, але Ви проживаєте або перебуваєте за кордоном, Вам необхідно:

 1. зібрати усі необхідні документи для складення та подання позовної заяви.Изображение
 2. Склавши позовну заяву та сформувавши усі необхідні додатки, – відправити їх листом на адресу суду, оскільки ЦПК України не містить прямої вказівки на те, що позовну заяву можна подати лише шляхом особистої передачі з рук в руки.

Оскільки така процедура подання позовної заяви про розірвання шлюбу, якщо Ви знаходитесь за кордоном, є дуже довгою та має багато нюансів, варто подумати про те, щоб скористатися допомогою адвоката при розлученні.

Розлучення через суд без присутності одного з подружжя, тобто розлучення через суд в односторонньому порядку, можливе, якщо один з подружжя (який не бажає бути присутнім на судовому засіданні) залучить свого представника (адвоката).

Розлучення без присутності в суді позивача можливе також і тоді, коли позивач подасть до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Оскарження заочного рішення у справі про розлучення

Судовий розгляд справи завершується винесенням судом рішення.

Рішення суду про розірвання шлюбу є єдиним документом, який підтверджує розлучення подружжя.

ИзображениеСуд, який розглядає справу, може винести одне з таких рішень:

 • Розірвати шлюб;
 • Відмовити у позові;
 • Відкласти справу і призначити подружжю термін для примирення, якщо не вдалося досягти примирення в судовому засіданні.

У випадках, коли відповідач, який належним чином повідомлений, не з’явився в судове засідання, то, у зв’язку з розірванням шлюбу без участі чоловіка (дружини), суд може ухвалити заочне рішення суду, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Таку заяву відповідач може подати протягом 5 днів з дня отримання копії заочного рішення суду про розірвання шлюбу.

Заочне рішення суду підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з’явився в судове засідання та не повідомив причини неявки з поважних причин і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Дякую за оцінку

6 Коментарі

 • Ірина листопада 11, 2018 at 8:09 pm

  Добрий вечір!
  Дякую за змістовну, доступно викладену для розуміння людини з неюридичною освітою статтю на актуальну тему при розлученні!
  Хочу уточнити щодо строків перегляду заочного рішення суду. Заяву про перегляд заочного рішення суду відповідач може подати протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду про розірвання шлюбу.

  • Олександр Кульчицький листопада 12, 2018 at 12:26 pm

   Дякую за уточнення

 • Василина листопада 12, 2018 at 12:23 pm

  Доброго дня.
  Дана стаття однозначно сподобалась, так як у ній висвітлені актуальні питання та проблеми з якими зіштовхується значна кількість людей.
  Хотіла б уточнити один момент, що стосується подання позовної заяви. Ч.2 ст. 28 ЦПК України передбачає можливість подання позову за місцем перебування позивача. Яка ймовірність того, що суд прийме таку позовну заяву не за місцем реєстрації, а за місцем фактичного перебування?
  Дякую.

  • Олександр Кульчицький листопада 12, 2018 at 12:26 pm

   Якщо будуть належні докази перебування – прийме обовязково

 • Тамара червня 16, 2019 at 10:17 pm

  Доброго вечора.Хочу подати заяву на розірвання шлюбу, так як чоловік пиячить і робить життя нестерпним. Далі терпіти вже просто немає сили. Він розлучення не хоче. Син дорослий.

  • Марія червня 18, 2019 at 4:44 pm

   Доброго дня. Можемо Вам у цьому допомогти. Зверніться для детальної консультації за номером: +380682541919- Марія.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.