Розірвання шлюбу в судовому порядку

Розірвання шлюбу в судовому порядку

Зміст

1. Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя

2. Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається у тому випадку, коли у подружжя є діти, або коли у подружжя дітей немає, але подружжя не змогло досягти згоди на розлучення через органи РАЦС.

Розірвання шлюбу в судовому порядку

Розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя

У порядку окремого провадження розглядаються справи про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, що має дітей.

Характерною особливістю таких справ є наявність згоди між дружиною та чоловіком щодо розірвання шлюбу.
Разом зі спільною заявою в порядку окремого провадження подружжя подає до суду письмовий договір про те, з ким із них будуть проживати діти, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Договір між подружжям при розлученні

Для захисту інтересів неповнолітніх дітей суд має перевірити зміст письмових договорів, які подружжя подає під час розгляду справи про розірвання шлюбу.

Крім того, подружжя подає до суду договір про розмір аліментів на дитину (дітей).

Судам слід перевіряти дотримання нотаріального посвідчення такого договору. У ньому сторони передбачають способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину тим з них, хто проживає окремо від дитини.

Сторони передбачають у договорі також порядок, умови та форми (грошова і (або) натуральна) надання утримання одним з батьків.

При розірванні шлюбу в судовому порядку суд встановлює, чи відповідає заява про розірвання шлюбу дійсній волі подружжя, та чи не будуть порушені їх права, а також права їх дітей.

Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається після спливу одного місяця від дня подання заяви.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу. Основним питанням яке вирішує суд, при цьому є – з ким із батьків після розірвання шлюбу залишаться проживати діти та в яких умовах вони будуть виховуватися.

Стаття 109. Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей

 1. Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
 2. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
 3. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсний волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
 4. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Сімейний кодекс України.

Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя

У порядку позовного провадження судами загальної юрисдикції розглядаються справи про розірвання шлюбу у випадках, коли один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу або ухиляється від подання спільної заяви подружжя до органу РАЦС чи суду.

Стаття 110. Право на пред’явлення позову про розірвання шлюбу

 1. Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлений одним із подружжя.
 2. Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину, щодо другого з подружжя або дитини.
 3. Чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.
 4. Чоловік, дружина мають право пред’явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
 5. Опікун має право пред’явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.

Сімейний кодекс України

Що потрібно зазначити в заяві про розлучення?

У позові вказується, коли і де був зареєстрований шлюб, чи є від шлюбу діти, їх вік, чи досягнуто між подружжям угоду про їх виховання та утримання, мотиви розірвання шлюбу тощо.

До заяви про розлучення повинні додаватися копія свідоцтва про народження дитини, документи про заробіток та інших джерел доходів подружжя, інші необхідні документи.

В органи суду подаються такі документи:

 • позовна заява у 2-х примірниках;
 • копія паспорта позивача;
 • копія свідоцтва про народження неповнолітньої дитини;
 • свідоцтво про шлюб;
 • квитанція про сплату судового збору;
 • інші необхідні документи.

Документи для розлучення в суді зазвичай мають конкретний перелік, однак суд має право попросити надати й інші документи.

Провадження у справі відкривається судом на підставі позовної заяви, поданої одним з подружжя у встановленому порядку.

Позов про розірвання шлюбу подається позивачем (одним з подружжя) у загальному порядку до місцевого суду за місцем проживання або перебування відповідача (другого з подружжя).

Якщо на утриманні позивача є малолітні або неповнолітні діти або якщо позивач не може за станом здоров’я виїхати до місця проживання відповідача, позов може подаватися за місцем проживання або перебування позивача.

За домовленістю між подружжям справа може розглядатися у суді за зареєстрованим місцем проживання або перебування будь-кого з них.

Стаття 112. Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

 1. Суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини- інваліда та інші обставини життя подружжя.
 2. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Сімейний кодекс України

Через суд розлучаються при наявності однієї з наступних підстав:

 • наявність у подружжя спільних неповнолітніх дітей;
 • відсутність згоди одного з подружжя на розлучення;
 • ухилення одного з подружжя від реєстрації розірвання шлюбу в органі РАЦС;
 • наявність спору на спільне майно.

Якщо подружжя не має дітей, розлучення відбувається через орган РАЦС, а подружжя, яке має дітей — через суд.

Шлюб може бути розірвано в судовому порядку лише за умови, якщо встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збережений шлюбу суперечитиме інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

Із цією метою суди повинні уникати формалізму при вирішенні позовні про розірвання шлюбу, повно та всебічно з’ясовувати взаємини подружжя, дійсні причини розлучення, враховувати наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда.

Розірвання шлюбу в судовому порядку здійснюється відповідними судам загальної юрисдикції у порядку окремого або позовного провадження на підставі поданої заяви або позову відповідно.

Дякую за оцінку

2 Коментарі

 • Петро 24 Січня, 2018 at 10:16 pm

  Чи можна розлучитися під час перебуванні в ато я військовослужбовець?

 • Надія 19 Березня, 2018 at 2:35 pm

  Я непрацююча мама трьох дітей. Чоловік зраджує.Чи можливе розлучення так, щоб діти залишилися зі мною?

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.