Розірвання шлюбу в РАЦСі

Розірвання шлюбу в РАЦСі

Зміст

1. Розірвання шлюбу в РАЦСі

2. Документи, необхідні для розірвання шлюбу

3. Що робити якщо один з подружжя не може з’явитися в орган РАЦС і подати заяву про розлучення

Розірвання шлюбу в РАЦСі

Стаття 105. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

1. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 цього Кодексу.

2. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 цього Кодексу.

3. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

Стаття 106. Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей

1. Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

2. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

3. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Розірвання шлюбу в РАЦСі

Стаття 107. Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя

1. Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя: 1) визнаний безвісно відсутнім; 2) визнаний недієздатним.

2. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Сімейний кодекс України

У Сімейному кодексі України закріплюється підстава припинення шлюбу як сімейного союзу дружини та чоловіка — розірвання шлюбу. Згідно з законом розірвання шлюбу має місце у випадках, коли подружжя або один з них не вважають за можливе подальше збереження шлюбу і бажають його розірвати.

Таким чином, на відміну від смерті одного з подружжя, припинення шлюбу внаслідок його розірвання має не об’єктивну, а суб’єктивну підставу.

Для розірвання шлюбу потрібна воля подружжя або одного з них, спрямована на юридичне закріплення відсутності шлюбу між сторонами.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення) згідно зі ст. 105 СК України може мати місце у передбачених законом випадках:

 • органом РАЦС (Розірвання шлюбу в РАЦСі) за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя;
 • судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя.

Якщо подружжя прийняли спільне рішення про розлучення, у пари немає неповнолітніх дітей, а жінка не вагітна, то відбувається розірвання шлюбу в РАЦСі, для оформлення розлучення необхідно звернутися до органу РАЦС за місцем прописки одного з подружжя.

Документи, необхідні для розірвання шлюбу

Подружжя подають заяву про реєстрацію розірвання шлюбу, встановленого зразка, паспорти.

Дана заява складається з двох частин і заповнюється кожним з подружжя.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, має бути додане свідоцтво про шлюб.

До заяви крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним («Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні»).
Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Службова особа органу РАЦС не уповноважена з’ясовувати у заявників причини розірвання шлюбу та вживати заходів до їх примирення. Вона не може відмовити у прийнятті такої заяви чи продовжити кінцевий термін розірвання шлюбу.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим органом РАЦС, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Шлюб не може бути розірваний, раніше, ніж через місяць з моменту подання відповідної заяви про розлучення. Протягом місяця подружжя можуть відкликати свою заяву про розлучення. Якщо подружжя не змінили своїх намірів за місяць, тоді чоловік і дружина приходять в призначений час і дату для реєстрації розірвання шлюбу. Шлюб розривається не залежно від наявності між подружжям майнового спору.

Що робити якщо один з подружжя не може з’явитися в орган РАЦС і подати заяву про розлучення?

Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий із подружжя.

Прийшовши в орган РАЦС, подружжя пред’являє працівнику органу РАЦС заповнену частину заяви про розірвання шлюбу і заповнює свою частину заяви.

Після цього повідомляється дата і місце реєстрації розлучення. 

Якщо один з подружжя заздалегідь знає, що не зможе прийти в орган РАЦС для оформлення розлучення?

Про це необхідно повідомити в заяві про реєстрацію розірвання шлюбу або направити в орган РАЦС додаткову заяву. Тут важливе формулювання: «Згоден(а) на реєстрацію розірвання шлюбу в мою відсутність». Якщо чоловік (дружина) проживає в іншому місті (районі), в заяві вказується назва та адреса органу РАЦС, в який направляється Свідоцтво про розірвання шлюбу для того, щоб заявник зміг отримати його особисто.

Подружжю, яке подало заяву про розірвання шлюбу, необхідно пам’ятати, що навіть якщо вони не з’являться для реєстрації розірвання шлюбу, постанову про розірвання шлюбу буде винесено, а з моменту винесення постанови шлюб вважається припиненим.

Що робити якщо подружжя не можуть з’явитися в орган РАЦС у призначений день для реєстрації розлучення?

У цьому випадку подружжя подають в орган РАЦС заяву з проханням перенести реєстрацію розірвання шлюбу на інший день. Згідно закону реєстрація розірвання шлюбу повинна бути зареєстрована не пізніше ніж через 1 рік з моменту подачі заяви в орган РАЦС.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган РАЦС про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу РАЦС, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу.

У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини згідно зі ст. 107 СК України можливе якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або визнаний недієздатним.

Дякую за оцінку

23 Коментарі

 • Марія 29 Жовтня, 2017 at 1:30 pm

  Куди подаються документи для розірвання шлюбу?

  • Олександр Кульчицький 19 листопадаа, 2017 at 11:07 pm

   Документи для розірвання шлюбу подаються або в РАЦС або до суду в залежності від того чи є діти та згода на розірвання шлюбу

 • Роксолана 4 Січня, 2018 at 11:35 am

  У мене є синочок якому 2 точки
  Але я хочу розлучитися з чоловіком тому що він не забезпечує нас, не допомагає, іноді дома є.

  Я хочу нормально життя для себе і дитини

  • При наявності дітей, розірвання шлюбу можливе лише через суд. Як підготувати позовну заяву до суду для розлучення Ви дізнатись прочитавши статтю на нашому сайті. Крім того, слід пам’ятати, що Ви також маєте право на аліменти на утримання себе до досягнення дитиною 3-ох років та на утримання дитини до досягенння повноліття. Якщо Ви не маєте можливості самостійно підготувати та подати позовну заяву, а також брати участь у судових засіданях – ми можемо Вам у цьому допомогти.

 • Аліна 29 Січня, 2018 at 5:51 pm

  Якщо чоловік не хоче іти до відділу РАЦС, згоден щоб я сама подала заяву. Його будуть викликать після подачі мною заяви?

  • Доброго дня, Аліно. Якщо Ви прийдете без чоловіка, то швидше за все заяву у Вас не приймуть, оскільки мають бути двоє. І звісно, що ніхто його викликати не буде. Викликати може лише суд або слідчий.

 • руслана 23 Лютого, 2018 at 4:11 pm

  Доброго дня!! Чоловік хоче подавати заяву на розлучення. Та хоче забрати собі дітей. позбавити батьківських прав мене. Що мені потрібно зробити щоб. Може справки якісь зібрати.потрібно.? І ще хотіла спитати. Якщо я подам на аліменти в нас двоє Спільних дітей якої суми я можу добитись . дітям 1.5 та 3. Рочки.

  • Доброго дня, Руслано. Це право чоловіка подавати заяву на розлучення так само і Ви маєте таке право. Ви також маєте право заперечувати проти розірвання шлюбу і просити суд надати Вам час на примирення. Позбавити батьківських прав можливо, але лише при наявності визначених законом підстав, детальніше читайте у моїй статті http://rozluchennya.com/pozbavlennya-batkivskyh-prav/
   Щодо аліментів, то сума на двох дітей буде мінімум 1500 грн. щомісячно.

 • руслана 23 Лютого, 2018 at 4:13 pm

  Дякую вам за допомогу.

 • Руслан 24 Лютого, 2018 at 8:10 pm

  Как отменить заяву в рагсе про развод? И какая процедура? Может это сделать один человек?

 • Руслан 24 Лютого, 2018 at 8:12 pm

  Детей нет. Споров нет. Померились )

 • Руслан 22 Квітня, 2018 at 3:40 pm

  Доброго дня,проживаємо довгий час в Іспанії,діти родились тут,одружувались на Україні, дружина подала на розірвання шлюбу в Іспанії,поясніть яке відношення це має до України

  • Аліна Макух 22 Квітня, 2018 at 6:30 pm

   Доброго дня, Руслане. Згідно норм ЦПК України, СК України, Закону України “Про міжнародне приватне право”, чинних міжнародно-правових договорів та згідно норм певних Європейських Конвенцій, громадяни України мають право розривати шлюб на території країни, де вони проживають.

 • Тетяна 23 Квітня, 2018 at 10:39 pm

  Доброго дня!
  З чоловiком спiльно не проживаемо з 2014 року. Дiти дорослi, майнових претензiй не маемо, обое згоднi на розiрвання шлюбу. Чи можна подати заяву онлайн i вирiшити проблему без приiзду одного з подружжя в Украiну? Дякую!

  • Аліна Макух 24 Квітня, 2018 at 3:31 pm

   Доброго дня. Так, можна. Для цього потрібно оригінал свідоцтва про шлюб та копія паспорта та ІПН. Зателефонуйте (напишіть) в вайбер чи воцап за номером +380662541818 і я надам Вам детальну консультацію щодо розлученн без Вашої участі в суді.

   • Марія 16 Вересня, 2020 at 6:09 am

    Доброго дня.
    Чи можна мені без згоди чоловіка розірвати шлюб через рацс по місці приписки, маючи спільну дитину 4.5.
    Чи обовязково через суд?

    • Larisa 16 Вересня, 2020 at 9:39 am

     Доброго дня, Марія. Якщо чоловік не погоджується на розлучення, то вам потрібно звертатись в суд.

 • Вікторія 30 Травня, 2018 at 9:02 am

  Добрий день!Я хочу розлучення.Чоловік не прописаний,тільки я і діти(7р,4р,3р)Які моі діі?Чи можу я розраховувати на безоплатну державну допомогу?

  • Аліна Макух 30 Травня, 2018 at 1:59 pm

   Доброго дня. Вам потрібно підготувати та подати позовну заяву про розірвання шлюбу в суд за місцем прописки Вашого чоловіка, або за Вашим місцем прописки (для цього потрібно отримати довідку апро те, що діти прописані разом з Вами).

 • Олена К 4 листопадаа, 2018 at 12:29 pm

  Доброго дня, хочу розлучитись з чоловіком, маємо спільну дитину 3,5 років, але дитина ніде не прописана, я з іншого району, а чоловік проживає і прописаний в місті, де ми зараз мешкаємо, обіцяв прописати дитину, але в нього не доходять до цього руки, чи матиме це для мене наслідки при розлученні, і які? Дякую!

  • Аліна Макух 5 листопадаа, 2018 at 9:56 am

   Доброго дня. Наявність чи відсутність прописки у дитини немає жодного відношення до розірвання шлюбу.

 • Марія 19 Вересня, 2019 at 3:56 pm

  Доброго дня. Чи обов`язково подавати заяву на розлучення за місцем державної реєстрації? Дітей немає, обидва працюємо і проживаємо в Києві (орендуємо квартиру), прописка у обох в іншій області, можливості зробити все за місцем реєстрації немає.

  • Юрист Марія 20 Вересня, 2019 at 9:36 am

   Доброго дня, Марія. Так, позовну заяву потрібно подавати за місцем реєстрації одного із подружжя.
   Ми можемо допомогти Вам у розлученні без Вашої участі у суді, тобто нікуди їхати не потрібно буде.
   Для детальної інформації зателефонуйте за номером: +380682541919.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.