Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини закріплена у статті 141 Сімейного кодексу України. Там, зазначено, що мати, батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.

Разом з тим, у статті 142 Сімейного кодексу України зазначено, що діти мають рівні права та обов’язки щодо батьків, незалежно від того, чи перебували їхні батьки у шлюбі між собою.

Таким чином, сімейне законодавство виходить із принципу повної рівноправності обох батьків — батька і матері — у всіх правах і обов’язках відносно своїх дітей. Мати і батько не мають ніяких переваг щодо здійснення виховання. Вони виступають при вирішенні розбіжностей з приводу виховання дітей як рівні суб’єкти права.

Всі питання, що стосуються виховання і утримання дітей, повинні вирішуватися батьками по їхній взаємній згоді виходячи з інтересів дітей і з урахуванням їх думки. Якщо батьки і діти проживають разом, вони, як правило, із всіх питань виховання дітей домовляються самі.

Батько і мати мають рівні права й обов’язки щодо своїх дітей, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.

Рівність прав та обов'язків батьків щодо дитиниСімейне законодавство визначає низку особистих немайнових прав, які належать дитині:

  • право жити та виховуватись у сім’ї,
  • право на ім’я, по батькові та прізвище,
  • право висловлювати свою думку,
  • право на спілкування з батьками та іншими родичами,
  • право на свободу переміщення та вибору місця проживання,
  • право на свій захист.

Не впливають на розподіл прав та обов’язків між батьками дитини факти, коли:
• батьки перебувають у шлюбі між собою і у момент зачаття, і у момент народження дитини
• батьки перебували у шлюбі між собою у момент зачаття дитини, а на момент народження дитини шлюб між ними розірвано;
• батьки на момент зачаття дитини не перебували між собою у шлюбі, а на момент народження дитини уклали шлюб між собою. Шлюб між батьками може бути укладений також після народження дитини, але до її реєстрації в органі РАЦС або навіть після її реєстрації;
• батьки не перебували у шлюбі між собою ні на момент зачаття, ні на момент народження дитини.
Не впливатиме також на обсяг прав та обов’язків батька чи матері порядок встановлення батьківства (материнства) — добровільний чи судовий.

Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини

Рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини полягає у тому, що всі питання, які стосуються дитини, вирішуються за їх згодою. Закон особливо регулює деякі відносини, у яких батько та мати дитини мають досягти згоди:
• щодо визначення прізвища дитини, якщо мати, батько мають різні прізвища;
• щодо визначення імені дитини;
• щодо зміни прізвища дитини у разі зміни прізвища одного з батьків;
• щодо виховання дитини.
Спори між батьками при недосягненні згоди з вказаних питань можуть вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

Зверни увагу!
Органами опіки та піклування є районні, районні у містах Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, які відповідно до законодавства провадять діяльність з надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових та житлових прав дітей.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.