Процес розлучення в суді

Процес розлучення в суді

Зміст

 1. Строк для примирення подружжя
 2. Розлучення в суді без присутності одного з подружжя
 3. Вимоги, які можна заявляти при розлученні
 4. Термін для примирення подружжя

Процес розлучення в суді – короткий графічний підсумок

розлучення в суді

Розлучення в суді відбувається за правилами Цивільного процесуального Кодексу України. Після отримання позовної заяви про розірвання шлюбу суддя проводить досудову підготовку справи та призначає дату судового засідання.

Дата призначається не раніше одного місяця з дня подачі заяви про розлучення.

Сторони, які беруть участь у цивільній справі, сповіщаються про місце і дату судового засідання.

Стаття 111. Заходи суду щодо примирення подружжя

1. Суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.

Сімейний кодекс України.

Строк для примирення подружжя

Передбачене ст. 111 СК України вжиття судом заходів щодо примирення подружжя застосовується у випадку відсутності згоди одного з них на розірвання шлюбу у формі відкладення розгляду справи слуханням та надання сторонам строку на примирення.

Судам слід використовувати надану законом можливість відкласти розгляд справи для примирення подружжя, особливо за наявності неповнолітніх дітей.
При визначенні строку на примирення суд заслуховує думку сторін і враховує конкретні обставини справи.

Ухвала суду про відкладення розгляду справи слуханням та наданим сторонам строку на примирення не підлягає оскарженню в апеляційному та касаційному порядку.

Якщо після закінчення призначеного судом строку примирення подружжя не відбулося і хоча б один з них наполягає на припиненні шлюбу, суд вирішує справу по суті.

Якщо один з подружжя не з’явився до суду — процедура розлучення відкладається.

Розгляд справи переноситься у разі, якщо особа, яка бере участь у справі сповістить суд про причини своєї неявки і суд визнає цю причину поважною.

При неявці в судове засідання без поважних причин подружжя суд відкладає розгляд справи. А при неявці за повторним викликом суд залишає позов без розгляду, якщо не вважає можливим вирішити справу лише за наявними матеріалами.

Розлучення в суді без присутності одного з подружжя

Також можливо здійснити розлучення в односторонньому порядку без присутності другого з подружжя.

Один з подружжя повинен надати свого представника і розлучення через суд без його присутності може бути здійсненим.

Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений будь-ким з подружжя у випадках:

 • вагітності дружини;
 • протягом одного року після народження дитини.

Згідно зі ст. 110 СК України позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлено протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини.

Вийнятки становлять випадки, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину щодо другого з подружжя або дитини.

Вказане обмеження стосується як чоловіка, так і дружини, включаючи випадки, коли дитина народилася мертвою або померла до досягнення нею одного року.

Встановивши зазначені обставини, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі за заявою про розірвання шлюбу, а якщо воно було відкрито, — припиняє провадження у справі.

Ухвали такого роду не є перепоною для повторного звернення до суду з тих самих підстав у зв’язку зі зміною обставин, згаданих у вказаній нормі.

Позов про розірвання шлюбу може бути пред’явлено протягом вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнано іншою особою, а також до досягнення дитиною одного року за умови, якщо батьківство щодо неї визнано іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.

Що зазначати у позовній заяві

У справах про розірвання шлюбу факти, викладені позивачем у позовній заяві, як правило, не оспорюються другою стороною.

Позивач має право вказувати на те, що відповідач не цікавиться життям сім’ї, не бере участь у вихованні дітей та не надає засобів на їх утримання, сторони не підгримують подружніх відносин, відповідач фактично має іншу сім’ю тощо.

Якщо ж відповідач заперечує ту або іншу обставину, на яку посилається позивач, то вона підлягає доказуванню.

Які вимоги можна заявляти при розлученні

Одночасно з позовом про розірвання шлюбу позивачем можуть бути заявлені й інші позовні вимоги:

 • про визначення (зміну) місця проживання дитини;
 • про надання утримання (аліментів) дитині або одному з подружжя;
 • про поділ майна, що є спільною сумісною власністю подружжя;
 • про витребування речі, яка є особистою власністю одного з подружжя;
 • про виконання обов’язку за шлюбним договором;
 • інші вимоги, що випливають із шлюбних правовідносин.

Зазначені суперечки суд розглядає, якщо про це заявлене прохання одного з подружжя, а також за ініціативою суду, коли це необхідно для захисту інтересів дітей або непрацездатного чоловіка (дружини).

Суд може стягнути аліменти на дітей незалежно від пред’явленого про це позову.

Якщо відсутня угода між подружжям, то суд зобов’язаний:

 • визначити, з ким із батьків будуть проживати неповнолітні діти після розлучення;
 • визначити, з кого з батьків і в яких розмірах стягуються аліменти на їхніх дітей;
 • на вимогу подружжя (одного з них) провести поділ майна, що знаходиться в їх спільній власності.

Слід зауважити, що у деяких випадках суди безпідставно відмовляють позивачам у сумісному розгляді з позовом про розірвання шлюбу додаткових позовних вимог, які випливають із шлюбних правовідносин і роз’яснюють, що відповідні позови повинні розглядатись окремо.

За будь-яких умов майнові та інші спори, що виникають із шлюбу, можуть бути передані на розгляд судів загальної юрисдикції і після розірвання шлюбу шляхом подання одним з подружжя позовної заяви і дотриманням строків позовної давності.

Який термін може надати суд для примирення подружжя

Сімейним законодавством передбачено, що під час судового розгляду справи про розірвання шлюбу суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.

У справі про розірвання шлюбу суд може зупинити розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати 6 місяців.

Тому, у більшості випадків заходи, яких вживає суд, обмежуються зупиненням розгляду справи та призначенням подружжю строку на примирення.

Тривалість такого строку процесуальним законом не встановлена, однак на практиці не перевищує кількох місяців.

Після застосування заходів щодо примирення подружжя з метою встановлення обставин справи суд з’ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини наміру розірвати шлюб, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда та інші істотні обставини.

Зокрема, суд повинен встановити наявність або відсутність обставин, що перешкоджають розірванню шлюбу.

 

 

Дякую за оцінку

14 Коментарі

 • Ірина Кульчицька листопада 11, 2018 at 7:37 am

  Доброго дня
  Підкажіть чи можливо просити суддю припинити процес розлучення по причині що йде процес поділу ще нотаріально незавершеного майна і це суперечить інтересам неповнолітніх дітей.
  Дякую.

  • Олександр Кульчицький листопада 11, 2018 at 5:59 pm

   так, можна подавати відповідне клопотання, а також можна подавати клопотання про обєднання цих справ в одне провадження

 • Валентина листопада 21, 2018 at 2:41 pm

  Доброго дня.
  Подала заяву на розлучення 2 місяці тому,суд не встановив дату розгляду справи, скільки по закону може тривати таке очікування?

  • Аліна Макух листопада 22, 2018 at 12:19 pm

   Доброго дня. Законом не встановлено конкретного терміну. Суддя призначає справу до розгляду після втановлення місця прописки відповідача.

 • Іванна грудня 18, 2018 at 12:40 pm

  Доброго дня. Подала в суд заяву на розлучення. Сплатила судовий збір 702 грн. Через тиждень мені прийшло повідомлення з викликом в суд. Чоловік подав заяву швидше. Чи можу я повернути кошти ? Чому у мене прийняли заяву, коли справа була вже на розгляді?

  • Аліна Макух грудня 18, 2018 at 4:25 pm

   Доброго дня. Якщо Вам повернули позовну заяву, то судовий збір також повертається. Потрібно написати в суд заяву про повернення судового збору.

 • Юлія січня 11, 2019 at 12:33 pm

  чи можна розірвати шлюб на першому засіданні? ( за умови, що обоє зі сторін подружжя згідні і досягнуто згоди спртрводу опіки дитини )

  • Олександр Кульчицький січня 11, 2019 at 4:57 pm

   Доброго дня. Так, можливо. Однак в різних суддів – різна практика.

 • Оксана січня 14, 2019 at 12:12 pm

  Доброго дня. Я можу подати заяву на розірвання шлюбу з неповнолітніми дітьми за місцем проживання, а не місцем реєстрації?

  • Аліна Макух січня 15, 2019 at 10:02 am

   Доброго дня. Ні, позов потрібно подавати в суд за місцем прописки позивача або відповідача.

 • Юрій січня 18, 2019 at 2:56 pm

  Доброго дня, скажіть таке питання, дружина сказала що 19.01.19 у нас буде суд на рахунок розірвання шлюбу, но я взагалі не в курсі, не приходло ніякого повідомлення, чи я у звязку з цим можу не зявитися у суд? і чи мене зобовязаний суд про такі речі попереджувати? Дякую

  • Олександр Кульчицький січня 18, 2019 at 4:36 pm

   Доброго дня, суд мав би вам надіслати судову повістку про засідання. Враховуючи те, що 19.01.19 це субота – вихідний день, не думаю, що у вас буде судове засідання

 • Валентина січня 22, 2019 at 11:51 pm

  Доброго вечора)
  Суд в третє переносить розгляд справи через неявку відповідача. Як довго можна переносити,з рахунком того ,що відповідач повістки отримує і цьому є письмовий доказ. Не з’являється принципіально

  • Аліна Макух січня 23, 2019 at 10:02 am

   Доброго дня. Суд вправі проводити стяльки засідань, скільки вважає за потрібне. Законодавство не встановлює кількість засідань, які має провести суддя.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пройти тест
×