Порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС (ЗАГС): покрокова інструкція

Порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС (ЗАГС): покрокова інструкція

Порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС (ЗАГС): покрокова інструкція

Зміст

  1. Як визначити в який РАЦС подавати заяву про розірвання шлюбу
  2. Процедура реєстрації розірвання шлюбу в органах РАЦСу
  3. Що робити, якщо один з подружжя не може з’явитися в РАЦС для подання заяви про розірвання шлюбу
  4. Що робити, якщо один з подружжя не може бути присутнім на реєстрації розірвання шлюбу
  5. Що робити, якщо обоє з подружжя не можуть бути присутніми на реєстрації розірвання шлюбу в призначений день

У порівнянні з судом, порядок розірвання шлюбу в РАЦСі досить простий і не витратний матеріально, і при певній підготовці доступний кожному.

Крок 1. Визначення РАЦСу, в який потрібно подати заяву про розірвання шлюбу

Заяву про розірвання шлюбу уповноважений розглядати РАЦС за місцем проживання одного з подружжя, або за їх спільним місцем проживання. Під місцем проживання мається на увазі місце реєстрації, вказане в паспорті.

Перелік РАЦСів України, їх контакти Ви можете подивитися на сайті Державної реєстраційної служби.

Крок 2. Уточнити прийомні дні та / або записатися на прийомИзображение

Щоб заощадити час настійно рекомендую подзвонити в обраний РАЦС і уточнити прийомні години.

Також з 2015 року Державна реєстраційна служба  ввела можливість попереднього запису на прийом до інспектора РАЦСу, що, безумовно, дуже зручно, з огляду на величезні черги.

Процедура реєстрації досить проста.

На сторінці «Запис на прийом до відділів Реєстраційної служби» в розділі «Державна реєстрація АКТІВ Цивільного стану» натискаємо на кнопку «Записатися на прийом».

На сторінці запису заповнюєте всі поля форми та вибираєте відділ РАЦСу, в який бажаєте звернутися (пам’ятаємо, що це відділ за місцем проживання одного з подружжя або їх спільним місцем проживання).

У переліку питань натискаєте на вкладку «Подача заяви на реєстрацію Розірвання шлюбу, або проставлення відмітки в паспорті», далі вибираєте зручні Вам дату і час (заздалегідь дізнайтеся, коли в вибраному Вами РАЦСі прийомні дні, щоб не записалися на вихідний) і далі вводите Ваші особисті та контактні дані.  Все дуже просто і доступно.

Коли Ви заповнили форму, натискаєте на кнопку «Записатися на прийом» внизу сторінки і на вказану Вами і формі поштову скриньку прийде підтвердження запису.

ИзображениеКрок 3. Візит в РАЦС і заповнення заяви про розірвання шлюбу

В прийомний час, про який Ви вже дізналися заздалегідь, подружжю потрібно з’явитися в РАЦС для подачі заяви.

Якщо Ви записалися на прийом, не з’явилися, то запис анулюється і прийдеться йти в порядку загальної черги. З собою потрібно мати паспорти, ідентифікаційні коди і свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Що робити, якщо один з подружжя не може з’явитися для подачі заяви?

Якщо один із подружжя не може з’явитися в РАЦС щоб подати заяву, – не проблема.

Тому із подружжя, кого не буде, потрібно піти до нотаріуса і у своїй заповненій частині заяви завірити справжність підпису, після чого таку заяву у РАЦСі повинен подати другий і підписатися за заповнення своєї частини.

Заздалегідь заяву заповнювати не потрібно, але подивитися варто, як мінімум для того, щоб вирішити, чи міняти прізвище на дошлюбне.

На прийомі працівник РАЦСу перевіряє документи і на їх підставі самостійно заповнює заяву, роздруковує і дає заявникам для перевірки і підпису.

Важливо уважно перевірити заяву, щоб не було помилок, описок, звірити паспортні дані, дані з свідоцтва про шлюб, адже ця інформація буде внесена у свідоцтво про розірвання шлюбу. Якщо будуть помилки, доведеться міняти свідоцтво.

Крок 4. Оплата державного мита за реєстрацію розірвання шлюбуИзображение

На прийомі співробітник РАЦСу видасть купу квитанцій з реквізитами. Ви можете оплатити їх всіх в найближчому банку, поки інспектор вносить дані в систему. Але, варто звернути увагу на те, скільки коштує розлучення насправді.

Изображение

Згідно Декрету КМУ «Про державне мито» за реєстрацію розлучення потрібно сплатити 8,50 грн. (Це 0,5 неоподатк. мінімуму доходів громадян).

Також, до витрат потрібно включити вартість складання заяви про розірвання шлюбу.

Вартість цієї послуги різниться в різних областях, оскільки встановлюється місцевими управліннями юстиції. Більше ніяких квитанцій Ви оплачувати не зобов’язані.

Крок 5. Запис на реєстрацію розірвання шлюбу

Коли пакет документів готовий, інспектор призначає подружжю наступну зустріч для оформлення вже безпосередньо реєстрації розірвання шлюбу, зазвичай це через місяць після подання заяви.

Цей місячний термін – це час на примирення, можливість подумати і переконатися чи дійсно намір твердий, а не результат чергової сварки. Якщо Ви в перебігу цього часу передумали – заяву потрібно відкликати.

Що робити, якщо один з подружжя не зможе бути присутнім на реєстрації розірвання шлюбу?

Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе з поважної причини (тривале відрядження тощо) з’явитися у відділ РАЦС для оформлення розлучення, то про це потрібно повідомити інспекторові на прийомі.

Для цього складається заява, в якому вказується, що «Я згоден (а) на реєстрацію розірвання шлюбу за моєї відсутності».

Якщо чоловік зареєстрований за іншою адресою (непідвідомчою РАЦСу, в який було подано заяву про розірвання шлюбу), то в заяві потрібно також вказати назву і адресу РАЦСу де він зможе особисто отримати свій екземпляр свідоцтва про розірвання шлюбу.

Якщо Ви дізналися про те, що не зможете з’явитися в РАЦС для реєстрації вже після прийому, то можна направити заяву такого ж змісту, але підпис на ньому повинен бути нотаріально завірений.

Що робити якщо обоє з подружжя не зможуть з’явитися на реєстрацію розірвання шлюбу в призначений день?

У такому випадку подружжю потрібно подати в РАЦС заяву з проханням перенести на інший день реєстрацію розірвання їхнього шлюбу. При цьому, при перенесенні дати важливо враховувати, що розірвання шлюбу має бути зареєстровано не пізніше ніж через рік з моменту подачі відповідної заяви в РАЦС.

Крок 6. Реєстрація розірвання шлюбу

У призначений інспектором на попередньому прийомі час, обоє з подружжя повинні прийти в РАЦС для реєстрації розірвання шлюбу, маючи при собі паспорт та свідоцтво про реєстрацію шлюбу.

Вся ця процедура займе хвилин 15-20. Працівник РАЦСу складає актовий запис про розірвання шлюбу, роздруковує і дає його на підпис подружжю. Уважно перевірте всю інформацію.

Изображение

порядок розірвання шлюбу в органах РАЦС

Потім інспектор роздрукує два примірники свідоцтва про розірвання шлюбу та за підписом керівника РАЦСу і печаткою вручить кожному з уже колишнього подружжя.

В паспортах на сторінці «про сімейний стан» проставляється відмітка (штамп) про розірвання шлюбу. Аналогічно з відміткою про реєстрацію шлюбу, в ній вказується назва РАЦСу, в якому оформляється розлучення, ПІБ колишнього чоловіка (дружини), реквізити актового запису про розірвання шлюбу.

Важливе питання про прізвище при розлученні.
Якщо той з подружжя, який в цьому шлюбі її змінив, вирішив після розлучення повернути своє дошлюбне прізвище (про що він вже заздалегідь вказав в заяві про розірвання шлюбу), то на першій сторінці його паспорта співробітник РАГСу поставить печатку про тому, що на протязі місяця після реєстрації розлучення паспорт підлягає заміні.

На цьому процедура розлучення через РАЦС завершена. Шлюб вважається розірваним з дня реєстрації розірвання шлюбу в РАЦСі.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.