Поділ приватизованої квартири при розлученні

Поділ приватизованої квартири при розлученні

Зміст

1. Право на приватизацію мають особи, які постійно проживали в квартирі або за якими (при їх відсутності) збереглося право на житло

2. Поділ приватизованої земельної ділянки при розлученні

Поділ приватизованої квартири при розлученні

Яке законодавство регулює поділ приватизованої квартири при розлученні

Поділ приватизованої квартири при розлученні відбувається відповідно до положень Сімейного кодексу України.

Однак, у Сімейному кодексі України, на жаль, не визначається правовий режим приватизованого майна подружжя.

В першу чергу мова йде про квартири та інші житлові приміщення, які були приватизовані подружжям або одним з них за час шлюбу. Такі об’єкти мають не лише значну майнову цінність, а й відіграють роль місця проживання подружжя або сім’ї в цілому.

Поділ приватизованої квартири при розлученні відбувається після вирішення питання щодо належності приватизованого майна до спільного або роздільного майна подружжя.

Разом з тим, це питання не має однозначного вирішення ні в теоретичному, ні в практичному плані.

Деякі фахівці вважають приватизоване майно спільним майном подружжя, інші, відносять його до роздільного майна подружжя.

Виходячи з аналізу чинного законодавства можна припустити, що рішення може мати подвійний характер.

Тобто приватизоване майно може належати як до спільного, так і до роздільного майна подружжя залежно від того, як воно було приватизоване.

Приватизація — це процес зміни власника шляхом передачі об’єктів державної власності в приватну власність.

Якщо чоловік та дружина – громадяни України, проживали разом в квартирі або мали право на це житло і разом висловили свою волю на приватизацію житла, то приватизована квартира переходить в їх спільну власність.

Невідповідність хоча б одній з вказаних умов створить неможливість виникнення спільної власності подружжя на приватизовану квартиру.

Іншими словами, квартира не може стати об’єктом права спільної власності подружжя, якщо один з подружжя:

  • не є громадянином України;
  • постійно не проживав в квартирі, яка приватизується, на момент приватизації, і за ним не зберігається право на житло;
  • не висловив свого бажання на приватизацію квартири.

Якщо подружжя постійно проживає в квартирі, яка належить до державного житлового фонду, але один з них є іноземцем, він не може претендувати на отримання права на приватизацію.

Це свідчить про те, що при приватизації виникають відносини «громадянин — держава Україна», а не «чоловік — дружина».

Право на приватизацію мають особи, які постійно проживали в квартирі або за якими (при їх відсутності) збереглося право на житло

Дружина та чоловік можуть не проживати в одному житловому приміщенні.

Якщо, наприклад, один з подружжя постійно проживає в одній квартирі, а другий – в іншій квартирі, то кожен з них як громадянин України має право на приватизацію відповідного житла.

Приватизація житла – це право, а не обов’язок громадян України. Закон не виключає можливості, що особа, яка мешкає у певному приміщенні, не висловить свого бажання на приватизацію житла.

Згідно із Законом України «Про приватизацію державного житлового фонду» за громадянами, які не виявили бажання приватизувати займане ними житло, зберігається чинний порядок одержання і користування житлом на умовах найму.

Не можна виключити можливість того, що один з подружжя висловить бажання приватизувати квартиру, в якій він мешкає, а інший – ні. Якщо подружжя проживає в різних місцях, то питань не виникає.

Більш складною є ситуація, коли сторони проживають разом, однак один з подружжя не бажає приватизувати житло. Можливий вихід міститься в законі України «Про приватизацію житлового фонду».

Тут, зокрема, вказано, що до об’єктів приватизації належать не тільки квартири багатоквартирних будинків, а й окремі кімнати в квартирах, які використовуються громадянами на умовах найму.

Тому, теоретично можна припустити, що один з подружжя приватизує окрему кімнату, а інший буде проживати в іншій кімнаті на умовах договору найму.

Можна зробити висновок, що квартира, яка була приватизована одним а подружжя, якщо другий з подружжя не мав права на приватизацію або не захотів його реалізувати, належить до роздільного майна подружжя і є об’єктом права приватної власності лише цієї особи.

При приватизації житла одним з подружжя другий з подружжя не набуває автоматичного права щодо цього майна з усіма відповідними наслідками.

Таким чином поділ приватизованої квартири при розлученні буде залежати від того, чи проживав другий з подружжя у цій квартирі під час приватизації, чи висловлював своє бажання приватизувати квартиру, а також, чи використав своє право на приватизацію. У будь-якому разі, поділ приватизованої квартири при розлученні, слід буде здійснювати в судовому порядку, при цьому, рекомендуємо скористатись правовою допомогою адвоката

Поділ приватизованої земельної ділянки при розлученні

Приватизація земельних ділянок — це різновид приватизації, який означає перехід земельних ділянок із державної власності у власність окремих громадян України.

Згідно із ст. 116 ЗК України кожен громадянин має право скористатися своїм особистим правом на безоплатне отримання земельних ділянок у власність. Поділ приватизованої земельної ділянки при розлученні

Цим правом може скористатися як чоловік, так і дружина, приватизувавши (кожен з них окремо) земельні ділянки різного цільового призначення.

Такі ділянки належатимуть кожному з подружжя окремо і кожен з них може самостійно визначати порядок користування належною йому земельною ділянкою.

Подружжя може також приватизувати земельну ділянку разом, реалізувавши право кожного з них на отримання частки державного земельного фонду у спільну власність.

Поділ приватизованої земельної ділянки при розлученні відбувається в залежності від того, чи була вона приватизована одним з подружжя чи обома з подружжя. У разі приватизації земельної ділянки одним з подружжя, то вона не буде підлягати поділу при розлученні.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.