Поділ кредиту після розлучення

Поділ кредиту після розлучення

Поділ кредиту після розлучення може бути проблемою, з якою зіткнеться подружжя якщо кредит не погашений. Що робити, якщо, оформивши кредит, подружжя приймає рішення розлучитися і розірвати шлюб? Як бути з боргами і виплатами по кредиту?

Відповідно до сімейного законодавства, а саме ст. 60 Сімейного кодексу України, майно подружжя, нажите в період шлюбу, є їхньою спільною власністю, а згідно зі ст. 70 Сімейного кодексу України, у разі розлучення спільне майно поділяється порівну, якщо інше не зазначено в шлюбному договорі, при цьому борги також визнаються спільними. Виплата кредиту відбувається спільно. Відповідно до Сімейного кодексу України борги за кредитними зобов’язаннями можуть бути розділені між подружжям пропорційно тому майну, яке отримав кожен чоловік окремо.

Поділ кредиту після розлученняЯкщо кредит в період шлюбу оформив один з подружжя на себе, то після розлучення борги будуть вважатися спільними. Тому, банк має повне право вимагати погашення кредиту як з одного подружжя, так і з іншого. Для того, щоб не виникло проблем і розбіжностей з питань пов’язаних з виплатою кредиту, банки вимагають підписати договір обох з подружжя. Слід пам’ятати про те, що власник квартири, позичальник і платник по кредиту — завжди одна і та ж особа.
Може статися і наступна ситуація: один з подружжя потайки оформив на себе кредит на придбання чого-небудь. Після розлучення в результаті дзвінків з банку з вимогою виконувати кредитні зобов’язання про це стає відомо й іншому, а тому слід здійснити поділ кредиту після розлучення. У подібних ситуаціях необхідно довести, що кредит був оформлений не на загальні потреби, а – на особисті, тому, віддавати борги повинен той з подружжя, який і оформив кредит.

Для вирішення подібної проблеми квартира або виставляється на продаж, або подружжя зобов’язане до кінця виплатити кредит, щоб згодом квартиру було можливо поділити між собою і таким чином здійснити поділ кредиту після розлучення.

Здійснити поділ кредиту після розлучення з врахуванням усіх обставин справи та інтересів клієнта зможе адвокат.

На практиці зустрічаються складніші способи здійснити поділ кредиту після розлучення. Наприклад, подружжя придбало квартиру в кредит. Згодом воно розлучилось. За деякий час, дружина у рахунок коштів, зароблених нею після розлучення, достроково сплатила залишок кредиту за квартиру в повному обсязі. Виникає питання: кому ж належить спірна квартира? І взагалі на якій підставі дружина після розлучення сплатила кредит?

Відповідь дає ст. 68 СК України, яка визначає, що розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, набуте ЗА ЧАС шлюбу. Водночас згідно зі ст. 65 СК України договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї. Це означає, що дружина та чоловік незалежно від припинення шлюбу мають рівні права та обов’язки щодо спільно нажитого у шлюбі майна, адже розірвання шлюбу не звільняє подружжя від зобов’язань їм кредитом.

Виходячи з норм статей 57, 61, 70 СК України спільною сумісною власністю чоловіка і дружини є виключно та частка квартири, кредит їм яку був сплачений подружжям за час перебування у шлюбі. Натомість частка квартири, кредит за яку був сплачений дружиною після розлучення за рахунок її особистих коштів, є приватною власністю дружини і не підлягає розподілу між подружжям.

Поділ кредиту після розлученняПроте, для того, щоб здійснити поділ кредиту після розлучення, недостатньо визначення джерел його придбання. Слід враховувати й інші важливі чинники, від яких залежить спосіб поділу спільного майна подружжя. Зокрема, одним з найважливіших чинників, що впливають на поділ майна подружжя та розмір часток кожного з подружжя у спільному майні, є стан погашення кредиту.
Якщо на дату поділу майна кредит повністю погашений, питань не виникає — спільне сумісне майно подружжя підлягає поділу між чоловіком та дружиною за загальним правилом рівності часток. Якщо ж станом на дату поділу майна кредит погашений частково, необхідно вирішити питання щодо подальшого погашення кредиту. Це пояснюється тим, що згідно зі ст. 65 СК України при укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя.

Як зазначалося, договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї, створює обов’язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім’ї. Законодавство не визначає поняття «в інтересах сім’ї». Однак, якщо подружжя проживає в придбаній у кредит квартирі, то вважатиметься, що майно використане в інтересах сім’ї.

Отже, в результаті придбання подружжям квартири в кредит боргові зобов’язання перед банком-кредитором несуть і чоловік, і дружина, а не тільки той із подружжя, хто підписав кредитний договір. Залишок заборгованості за кредитом є ще одним чинником, який впливає на спосіб поділу спільного майна подружжя.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.