Контроль за витратами аліментів

Контроль за витратами аліментів

Зміст

 1. Контроль за цільовим витрачанням аліментів
 2. Контроль за витратами органами опіки та піклування
 3. Контроль органом опіки та піклування за власною ініціативою
 4. Звернення до суду за заявою платника аліментів

Контроль за цільовим витрачанням аліментів

Контроль за витратами аліментів

 

Контроль за витратами аліментів отриманих на дитину є можливим, але лише за ініціативою платника аліментів, оскільки, як правило органи опіки і піклування за власною ініціативою такі перевірки не проводять. Нерідко у судових засіданнях можна почути твердження платника аліментів про те, що у нього є сумніви щодо належного витрачання аліментів на дитину. А також те, що він позбавлений права контролювати такі витрати аліментів. У зв’язку з цим, нами проведено аналіз законодавства та встановлено, що контроль за витратами аліментів можливий.

Статтею 179 Сімейного кодексу України передбачено, що аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.

Аліменти мають використовуватися за цільовим призначенням, тобто лише на утримання дитини, забезпечення потреб дитини у харчуванні, одязі, здобутті освіти, на створення для дитини гідних умов життя. При цьому, неповнолітня дитина, тобто дитина від 14 до 18 років (ст.6 СК України), має право брати участь 

у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

Сімейним кодексом України встановлено правило, згідно з яким платник аліментів може проконтролювати цільове витрачання коштів.

Так, статтею 186 СК України встановлено, що контроль за витратами аліментів здійснює за заявою платника аліментів або за власною ініціативою орган опіки та піклування. Дане твердження відповідає положенням ст. 19 СК України про участь органу опіки та піклування у захисті сімейних прав та інтересів.

У разі нецільового витрачання аліментів платник має право звернутися до суду з позовом про зменшення розміру аліментів або про внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Контроль за витратами органами опіки та піклування

контроль за витратами аліментів

Статтею 56 Цивільного кодексу України визначено, що органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Контроль за витратами аліментів здійснюється органами опіки та піклування, які є у кожній районній адміністрації. 

Здійснення контролю за витратами аліментів органами опіки та піклування передбачено ст. 186 СК України.

Аліменти, які сплачуються на утримання неповнолітніх дітей, є одним з гарантованих законом джерел їх (дітей) існування. Такі виплати (утримання) мають суто цільове призначення — утримання неповнолітнього.

Цільове витрачання аліментів перевіряє орган опіки та піклування. Підставою для такої перевірки може бути заява платника аліментів або власна ініціатива органу опіки та піклування.

Контроль органом опіки та піклування за власною ініціативою

За власною ініціативою орган опіки та піклування перевіряє цільове витрачання коштів, наприклад, у випадку виїзду платника аліментів за кордон на постійне проживання й стягнення аліментів за весь період до досягнення дитиною повноліття.

Контроль за витратами аліментів необхідний, особливо у випадку, коли розмір коштів, що надаються на утримання дитини, значний. Здійснюється контроль за витратами аліментів також за витратою додаткових коштів. Такі кошти надаються одному з батьків у зв’язку з особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою тощо).

Звернення за захистом в орган опіки й піклування не позбавляє особу права на звернення до суду. У випадку звернення з позовом у суд орган опіки й піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.

Звернення до суду за заявою платника аліментів

Негативні результати перевірки органу опіки й піклування, не перешкоджають зверненню платника в суд з відповідною вимогою. Суд може не погодитися з висновком органу опіки й піклування, якщо він недостатньо обґрунтований, суперечить інтересам дитини (ст. 19 СК України). У випадку, якщо нецільове використання аліментів органом опіки й піклування попередньо не встановлено, платникові необхідно надати суду відповідні докази.

Суд може прийняти рішення про зменшення розміру стягуваних аліментів, якщо буде встановлено, що вони витрачаються не за цільовим призначенням у зв’язку з тим, що стягуються в недоцільно великому розмірі. Одного факту нецільового витрачання аліментів недостатньо для прийняття судом рішення про зменшення розміру аліментів, оскільки це порушувало б права дитини.

Платник може вимагати внесення частини аліментів на особистий рахунок дитини тільки у відділенні Державного ощадного банку України. Таке імперативне положення закріплене в інтересах дитини для того, щоб спростити процедуру одержання іншим з батьків відповідних коштів.

Визначаючи розмір тієї частини аліментів, що буде вноситися в банк на особистий рахунок дитини, суд ураховує розмір стягуваних на утримання дитини аліментів, матеріальне становище одержувача аліментів та інші обставини, що мають значення для справи.

Дякую за оцінку

16 Коментарі

 • Сергій 14 Вересня, 2018 at 2:50 pm

  Вітаю. Я сплачую аліменти за рішенням суду. Жодної заборгованості не мав і не маю. На якій підставі судовий виконавець з мене потребує щоквартальну “заяву про долучення чеків” виключно у паперовому вигляді, і виключно через кур’єрську доставку. На якій ЗАКОННІЙ підставі я маю право надсилати чи не надсилати “заяву про долучення чеків”? Чи можна на ЗАКОННІЙ підставі листуватися через електронні листи. Це питання виникло через заробітчанство в іншій країні по декілька місяців поспіль.

  • Аліна Макух 17 Вересня, 2018 at 11:53 am

   Доброго дня. Чинним законодавством не передбачений такий порядок повідомлення про відсутність заборгованостію

 • Олексій 7 Травня, 2019 at 10:13 am

  Доброго дня! Коротко про ситуацію. Військовослужбовець за контрактом. Маю сина 3 роки. Одружений з його матір”ю не був. Сплачую алімнти регулярно та в повному обсязі. Так як службу проходжу в іншому регіоні, буваю у відрядженнях в бойових регіонах, можливісьі бачитися з дитиною випадає вкрай рідко. З дитиною дуже добрий контакт, син радіє зустрічам. І все одно мати забороняє це робити під різними причинами типу “У нас плани”, “погано себе почуває” і т.д. Як насправді почуває себе дитина, як розвивається майже не маю інформації. Які я маю права на участь у вихованні дитини?

  • Марія 7 Травня, 2019 at 1:01 pm

   Доброго дня. Ви маєте рівні права на участь у вихованні дитини, проживання Вас окремо від дитини не впливає на обсяг прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини. Саме тому, якщо дружина чинить перешкоди у спілкуванні з дитиною та у її вихованні Ви маєте право звернутися із заявою до органу опіки та піклування або до суду з позовом про усунення цих перешкод.

 • Микола 4 Серпня, 2019 at 7:14 pm

  Доброго дня. Маю досить високу з.п., суд призначив розмір аліментів на рівні 25%. Наявне не цільове використання, чи були судові преценденти зменшення розміру на одну дитину до рівня 10-15% від доходу? Чи максимум що можливе – це внесення частки на рахунок Ощаду?

  • Марія 5 Серпня, 2019 at 10:46 am

   Доброго дня. Так, можливо зменшити розмір аліментів, робити це потрібно у судовому порядку. Можемо Вам у цьому допомогти, телефонуйте за номером +380672541919.

   • Алекс 31 Липня, 2020 at 10:17 pm

    Добрий день. Підскажіть. Я батьком трьох дітей. Один син проживає зімною, та новою дружиною і її сином, вони на моєму утримані, два сини з матір’ю. Вона подала на аліменти. Чи маю я право не платити в такій ситуації?

    • Розлучення Онлайн 4 Серпня, 2020 at 8:46 am

     Доброго дня. Ні, не маєте. Батьки зобов’язані утримувати дітей в рівних частинах. Ви можете також подати на аліменти на утримання сина.

 • Александр 13 Серпня, 2019 at 11:34 am

  Добрый день, я плательщик алиментов, получатель мать, которая три через три месяца работает за границей. На время её отъездов я забираю ребенка, но платить продолжаю. В сельсовете беру справки, о том, что ребенок находился у меня, но их не принимают. Говорят, что получатель алиментов не согласен и решать надо через суд. Так же покупаю одежду и хочу предоставлять чеки вместо денег, опять посылают в суд. Какой есть выход из этой ситуации? Спасибо

  • Марія 14 Серпня, 2019 at 4:35 pm

   Добрый день. Вам сказали все правильно. Этот вопрос действительно можна решить только через суд. Мы можем Вам помочь в этом вопросе.
   Обращайтесь к нам за юридической помощью.

 • Олександр 16 Вересня, 2019 at 2:41 pm

  Мати неповнолітньої дитини, яка проживає у шлюбі в квартирі батька цієї дитини разом з ним, подала заяви на розлучення та на аліменти на дитину. Через 6 місяців вона отримала виконавчий лист про стягнення аліментів на дитину зі свого чоловіка (перебуваючи у шлюбі з ним). а ще через місяць, в день судового засідання по суті справи про розлучення, вона написала заяву про те, що вона передумала розлучатись і відкликає свої позовні вимоги про розлучення. Чоловік пітримував і позовну вимогу своєї дружини і її останню заяву про те, що вона відкликає свої позовні вимоги про розлучення. Обидва батьки – працюють, ніхто не інвалід. пільг не мають.
  Чи має право у такому випадку (якщо стягувачка аліментів передумала розлучатись і як жила, так і живе разом зі своїм чоловіком у його квартирі разом з дитиною) матір дитини право на отримання аліментів на дитину з батька своєї дитини, перебуваючи у шлюбі з ним і мешкая у його квартирі разом з ним? Якщо так, то на якій підставі? Бо як матір, так і батько мають рівні права і обов’язки по відношенню до своєї дитини.

  На “Безоплатній правовій допомозі” мені сказали, що я не маю права самостйно відкрити особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України, але порадили звернутись до Органу опіки та піклування (до Служби у справах дітей та сім’ї), щоб вони провели обстеження щодо проживання дитини зі мною і склали відповідний акт. А далі вже можна буде на підставі доказу того, що дитина проживає зі мною, подавати до суду щодо… перепризначення аліментів. Тільки мені не зрозуміло:
  1) Як щодо “заборгованості” з аліментів (судовий наказ позивачка не пред’являла до виконання) з лютого 2019 року – їх також повинні перепризначити? А що це взагалі означає? Це просто я не буду боржником, чи боржником буде… позивачка?
  2) А якщо позивачка також проживає разом з дитиною, то хто кому платить аліменти?

  • Розлучення Онлайн 17 Вересня, 2019 at 10:00 am

   Доброго дня, Олександр.Дякуємо за Ваш коментар. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. За загальним правилом аліменти сплачує той з батьків, хто проживає окремо від дитини. Якщо дружина не пред’являла судовий наказ до виконання, то виконавче провадження невідкрите, отже ви не є боржником.

   • Олександр 17 Вересня, 2019 at 12:29 pm

    У Службі у справах дітей та сім’ї сказали, що вони роблять обстеження побутових умов проживання дитини і таке інше не за заявами, а наприклад, коли вони є треті особи у судовому процесі. А довідку про проживання дитини з батьком може надати і ЖЕД… Чи будуть це нововиявлені обставини (ба мати писала у позовній заяві, що дитина буде проживати разом з матір’ю, розлучення не відбулось)?

    Так і не зрозуміло – чи можна оскаржити цей судовий наказ (в ньому написано, що він оскарженню не підлягає), чи одразу скаржитись до ЄСПЛ?

    Так можна зробити половину батьків всіх неповнолітніх дітей в Україні – без суда, слідства, жодних доказів та без права на оскарження! Свавілля…

    Якщо не можете відповісти тут, то скільки буде коштувати:
    1) оскарження цього судового наказу по стягненню аліментів з позитивним (справедливим) результатом для “боржника”?
    2) судове рішення про позбавлення дружини права проживання у квартирі колишнього чоловіка (у суді про розлучення вона сама письмово підтвердила, що ми не ведемо вже декілька років спільного господарства і фактично не є сім’єю)?

    • Олександр 18 Вересня, 2019 at 4:10 pm

     А батько дитини, який по судовому наказу повинен сплачувати аліменти на дитину, також має право подати аналогічну заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів з дружини, у разі, коли дитина проживає з батьком? Чи обов’язково брати довідку в ЖЕД про те, що дитина проживає разом з батьком (мати дитини аналогічну довідку не надавала, коли подавала свою заяву)? (Судовий наказ ще не пред’явлено до виконання.)

 • Олександр 22 Січня, 2020 at 3:01 pm

  Доброго дня, Кротко по справі в 2015р. я від своєї колишньої дружини узнав що в мене є син який народився в 2010р. і я біологічний батько цієї дитини. В 2017р. мною було прийнято рішення одружитися з матірю дитини та визнати батьківство над даною дитиною а також проживати разом та народити ще діток. В 2018р. мені повідомила моя колишння дружина що я не є біологічний батько хлопчика а також що вона неможе народжувати дітей за станом здоровя я вирішив розлучитися з даною особою. В травні 2018р. дана особа подала позов на стягнення елементів в розмірі 25%, я звернувся до адвокатів та подав позов до суду про оспорювання батьківства, на суді моя колишня підтвердила що я не є біологічним батьком її дитини , та наче знав що не є батьком дитини коли визнавав батьківство. мій позов суд не задовольнив зараз сплачую елементи в розмірі 25% але маю підозру про нецільове використання коштів наприклад: моя колишння в соц мережі виставила фото як вона віпочиває за кордоном але її доходи цього недозволяють. Що порадете в даному випадку. Дякую.

  • Розлучення Онлайн 23 Січня, 2020 at 9:45 am

   Доброго дня, Олександр. Дякуємо за Ваш коментар. Зверніться до органів опіки і піклування для контролю за витратою аліментів. Вони зроблять відповідну перевірку, чи дитина отримує все належне.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.