Договір в інтересах сім’ї

Договір в інтересах сім’ї

Зміст

  1. Договір про спільну сумісну власність
  2. Форма договору
  3. Судова практика

Договір в інтересах сім'ї

Договір про спільну сумісну власність.

Стягнення за рішенням суду може бути накладено на майно, яке є спільною сумісною власністю подружжя, якщо судом установлено, що договір був укладений одним із подружжя в інтересах сім’ї і одержане за договором використано на її потреби.

При укладенні договору одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя і такий договір укладений в інтересах сім’ї.

Якщо один з подружжя уклав договір щодо купівлі цінного майна без згоди другого, то останній має право звернутися до суду з позовом про визнання такого договору недійсним. Підставою для цього буде укладення без її/його згоди.

Більшість побутових договорів (таких як купівля побутової техніки, меблів, транспортних засобів) рухомого майна не потребують підтвердження згоди другого з подружжя. Проте , вони можуть бути оскаржені другим з подружжя в суді на підставі відсутності такої згоди, оскільки таке майно є цінним.

Форма договору

Договори з майном, яке не є цінним, вчиняються, як правило, в усній формі. Такі договори не можуть бути оскаржені другим з подружжя на підставі відсутності його згоди на вчинення правочину.

Визнання таких договорів недійсним використовується юристами та адвокатами, коли слід забезпечити захист права власності на майно одного з подружжя.

договір в інтересах сім'їЄ випадки, коли один з подружжя зловживає довірою іншого та отримує позики. Такі позики він використовує на власні потреби, а не в інтересах сім’ї. В результаті, за загальним правилом, кошти потрібно віддавати обом з подружжя солідарно.

У таких випадках виникає необхідність встановити чи були такі договори укладені одним з подружжя саме в інтересах сім’ї, чи ні.

Для того, щоб встановити чи укладено договір в інтересах сім’ї, слід з’ясувати, які блага отримав кожен з членів сім’ї. У разі, якщо блага отримав лише хтось один, такий договір не можна вважати укладеним в інтересах сім’ї.

В процесі розгляду спору, факт використання майна, отриманого за договором на потреби сім’ї, підлягає доведенню зацікавленою стороною. Наявність наданою у письмовій формі згоди другого з подружжя підлягає з’ясуванню судом.

Договір укладений одним із подружжя, створює обов’язок для другого з подружжя лише тоді, якщо його укладено в інтересах сім’ї, а одержане майно використовується для потреб сім‘ї.

Доказом того, що один з подружжя діяв в інтересах сім’ї і її потреб може бути використання кредиту/позики для покупки або будівництва нерухомості для проживання сім’ї, покупка автомобіля для спільного користування, оплата навчання дітей тощо.

Однак, якщо буде встановлений той факт, що один з подружжя діяв виключно в своїх інтересах і користувався отриманим майном, то стягнення може бути накладено лише на його особисте майно і на частку у праві спільної сумісної власності подружжя, яка виділена йому в натурі.

Судова практика

ИзображениеПрикладом цього слугує постанова ВСУ від 20 лютого 2013 року у справі № 6-163цс12, зі змісту якої випливає те, що після закінченням терміну позики позикодавець звернувся до позичальника з проханням повернути борг, однак останній відмовився, посилаючись на відсутність грошей.

У зв’язку з цим, позикодавець звернувся до суду з позовом про стягнення солідарно з позичальника та його дружини суми боргу.

Однак, дружина позичальника подала зустрічний позов. Вона просила визнати договір позики недійсним, мотивуючи тим, що їй не було відомо про отримання чоловіком під розписку грошових коштів.

Також вона зазначила, що згоди на укладення такого договору не давала.

Верховний суд України у своїй постанові виклав основну правову позицію зазначивши, що за зобов’язанням одного з подружжя відповідальність несуть обоє з подружжя, якщо судом буде встановлено, що отримані в результаті позики грошові кошти були витрачені в інтересах сім’ї та за наявності підтвердження згоди другого з подружжя на укладення вказаного договору.

Таким чином, для того щоб встановити чи було укладено договір в інтересах сім’ї слід врахувати цю судову практику.

Якщо Вам необхідно визнати договір недійсним з підстав, що такий не був договором в інтересах сім’ї, це можна зробити подавши відповідну заяву до суду про визнання договору недійсним.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.