Аліменти на утримання дитини

Аліменти на утримання дитини

Зміст

 1. Аліменти на утримання дитини
 2. Хто має право розпоряджатися аліментами?
 3. Додаткові витрати на дитину
 4. Як визначається сума аліментів, яка буде стягуватися

Аліменти на утримання дитини

Аліменти на утримання дитини стягнуються за рішенням суду. Обов’язок батьків по утриманню неповнолітніх дітей передбачений статтею 180 Сімейного Кодексу України.

Статтею 181 СК України передбачено, що сособи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. 

За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. 

За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Одним з головних обов’язків батьків є обов’язок по утриманню своїх неповнолітніх дітей. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а у випадку продовження нею навчання – до досягнення 23 років.

Обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття покладений рівною мірою на обох батьків, незалежно від того чи перебувають вони у шлюбі.

 Не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини і особа, яка позбавлена батьківських прав. Обов’язок батьків по утриманню своїх неповнолітніх дітей виникає у них з часу народження дитини і триває до настання її повноліття.

Аліменти на утримання дитини

Аліменти на утримання дитиниКоли діти проживають з матір’ю, позов про стягнення аліментів пред’являється до батька. На дітей, які виховуються батьком, аліменти стягуються з їх матері.

З моменту досягнення дитиною повноліття (якщо вона є працездатною, не навчається), обов’язок батьків по її утриманню припиняється.

Обов’язок батьків сплачувати аліменти на утримання дитини виникає незалежно від їх працездатності, дієздатності, наявності у них матеріальних засобів для утримання дітей.

Недосягнення батьками повноліття (у випадках зниження шлюбного віку) не звільняє їх від обов’язку по сплаті аліментів.

Аліменти на утримання дитини можна стягувати не тільки після розлучення, але і в період шлюбу, якщо один з подружжя ухиляється від витрат на утримання членів сім’ї або проживає окремо.

Одним зі способів виконання обов’язку з утримання дитини є сплата одним з батьків аліментів на утримання дитини.

У більшості випадків батьки здійснюють обов’язок по утриманню своїх неповнолітніх дітей добровільно, забезпечуючи їх всім необхідним для життя, навчання, повноцінного розвитку.

Якщо ж батьки ухиляються від цього обов’язку та не надають коштів на утримання дітей добровільно, такі кошти стягуються з них у судовому порядку у вигляді аліментів.

Хто має право розпоряджатися аліментами?

Аліменти на утримання дитини, є власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачуються, і мають використовуватися за цільовим призначенням.

Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпоряджання ними. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, які одержані для її утримання.

У разі смерті того з батьків, з ким проживала дитина, аліменти є власністю дитини.

Частими є випадки, коли над дитиною встановлюється опіка. Опікун розпоряджається аліментами, які одержані для утримання малолітньої дитини.

Аліменти не можна подарувати, заповідати або іншим чином передати права на них третім особам.

Подружжя може домовитися між собою про порядок сплати аліментів в усній або письмовій формі. Це можливо між людьми, які усвідомлюють свою відповідальність перед дітьми та одне одним навіть після розлучення.

Додаткові витрати на дитину

Відповідно до статті 185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. 

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Окрім аліментів на дитину, той з батьків, з ким проживає дитина, може в судовому порядку вимагати від іншого з батьків (незалежно від того сплачує він аліменти чи ні) стягнення додаткових витрат на дитину.

Додаткові витрати – це витрати, які викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір витрат, які підлягають стягненню, визначається судом.

Витрати можуть стягуватися наперед (наприклад, якщо дитині потрібна операція і є медична довідка, яка це підтверджує з зазначенням необхідної для операції суми), а також після їх фактичного понесення (наприклад, коли у вас є медичні призначення певних ліків чи медичних процедур для лікування дитини та розрахункові документи, наприклад касові чеки, які підтверджують оплату вартості цих ліків чи процедур).

Як визначається розмір суми, яка буде стягуватися?

Розмір суми, яка стягується, має визначатися залежно від реально понесених чи передбачених витрат і не може бути визначений у частковому відношенні до заробітку (доходу) відповідача.

Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається рішенням суду з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Якщо заздалегідь відомо, що витрати потребуються тільки одноразово чи на неточно визначений строк, суд може встановити суму, яку належить виплатити одноразово, чи обмежити строком суму, яка присуджується.

Якщо стан здоров’я дитини потребує додаткових витрат, позивач має право знову звернутися до суду. Відповідач, у свою чергу, має право просити суд звільнити його від подальших виплат, якщо стан дитини не потребує додаткових витрат.

Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення одноразово, періодично або постійно.

Дякую за оцінку

14 Коментарі

 • Наталя 25 Травня, 2018 at 5:40 pm

  Доброго вечора,скажить будь-ласка,ми з чоловиком находимся у гражданському шлюби,но попередньою дружиною вин не розлучений,и у тому шлюби у нього залишилася неповнолитня донька ,чи може вин сплачувати елементи без розлучення?????????

  • Аліна Макух 29 Травня, 2018 at 2:49 pm

   Доброго дня. Так, може. Згідно чинного сімейного законодавства аліменти на утримання неповнолітньої дитини сплачуються не залежно від того чи перебувають батьки дитини у шлюбі чи ні.

   • Ірина 27 Червня, 2018 at 1:20 pm

    Дякую. Напишіть ще ,будь ласка, якщо я аліментів не отримую зараз і не подаватиму позов про стягнення аліментів з батька, чи зможе той самий батько в старості вимагати аліменти з сина?

    • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 10:19 pm

     Доброго вечора. Якщо будуть підстави, то батько може подати до сина позов в суд про стягнення аліментів на утримання батька

 • Ірина 27 Червня, 2018 at 9:43 am

  Доброго дня. Скажіть,будь ласка, яка сума аліментів може бути для дитини 12-років. Батько офіційно не працює і зараз має дитину від іншого шлюбу? І чи можу я в суді вимагати часткового відшкодування поїздки на море?

  • Ксенія 27 Червня, 2018 at 10:36 am

   Доброго дня. Ви можете звернутись до суду з заявою про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі або із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, у Вашому випадку такою сумою буде 930 гривень.

 • Ірина 27 Червня, 2018 at 1:16 pm

  Дякую. Напишіть ще ,будь ласка, якщо я аліментів не отримую зараз і не подаватиму позов про стягнення аліментів з батька, чи зможе той самий батько в старості вимагати аліменти з сина?

  • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 10:48 pm

   Доброго вечора. Якщо будуть підстави, то батько може подати до сина позов про стягнення аліментів на утримання батька.

 • Любов 2 Липня, 2018 at 6:53 pm

  Якщо студент закінчив навчання і получив диплом вчервні а йому виповниться 23 роки тільки в серпні то коли закінчують виплату аліментів

  • Аліна Макух 2 Липня, 2018 at 10:49 pm

   Доброго вечора. Залежно від того, що вказано у рішенні суду.

 • Алексей 16 Жовтня, 2018 at 9:24 pm

  Вечер добрый.Я плачу алименты на совершеннолетнюю дочь на время учёбы в размере 1/6 части всех моих доходов.Сейчас у меня появилась новая семья и маленький ребёнок.Могу ли я как плательщик алиментов подать иск в суд,чтобы ещё уменьшить процент выплат алиментов на совершеннолетнего ребёнка?Если да,то какой,приблизительно,шанс выиграть иск?Спасибо.

  • Аліна Макух 17 Жовтня, 2018 at 12:35 pm

   Здравствуйте. Вы можете подать иск в суд об уменьшении размера алиментов на содержание совершеннолетней дочери в связи с изменением семейного положения. Судебная практика различна.

 • Алексей 25 Жовтня, 2018 at 2:54 pm

  Добрый день.

  После гражданского брака остался ребенок.
  Проживает то у меня (отец) то у его матери, примерно в равной степени.
  Все необходимое для ребенка покупается также обоими, хоть и отдельно.
  Официальные платежи (например питание за сад) оплачиваю я.
  Может ли в таких условиях его мать иметь реальные основания для выигрыша дела в суде о присуждении ей алиментов на ребенка?

  Буду благодарен за консультацию.

  • Аліна Макух 26 Жовтня, 2018 at 9:30 am

   Здравствуйте. Алименты может взыскать тот из супругов, с кем проживает ребенок (это подтверждается справкой с места жительства). Поэтому, если ребенок будет проживать определенное время с матерью, то мать сможет подать заявление в суд о взыскании алиментов на содержание ребенка.

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.