Аліменти на повнолітніх дітей

Аліменти на повнолітніх дітей

Аліменти на повнолітніх дітей стягуються за рішенням суду при наявності підстав передбачених статтею 198 Сімейного Кодексу України. Сімейне законодавство покладає на батька, матір обов’язок утримувати не лише неповнолітніх, а й повнолітніх дочку, сина.

Так, в Законі зазначено, що батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних доньку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Зокрема, такий обов’язок є у тому випадку, коли повнолітні донька, син продовжують навчання і у зв’язку з цим, потребують матеріальної допомоги. Одночасно слід зазначити, що однією з умов надання утримання доньці, сину, які навчаються це – наявність можливості в батьків надавати матеріальну допомогу. У такому випадку, матеріальна допомога може надаватись до досягнення повнолітніми дітьми 23 років, за умови продовження ними навчання.

аліменти на повнолітніх дітейПраво на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Так, відповідно до ст. 198 СК України батьки зобов’язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Повноліття настає з досягненням особою 18-річного віку. Непрацездатними вважаються інваліди І, II, III груп. При цьому не має значення, коли настала непрацездатність — до досягнення повноліття або в будь-який інший час. Отже, для утримання батьками повнолітніх дочки, сина необхідні такі підстави:

  • повнолітні син, дочка повинні мати статус непрацездатного;
  • повнолітні непрацездатні син, дочка потребують матеріальної допомоги.

Необхідною умовою утримання батьками повнолітніх сина, дочки є можливість батьків надавати таку допомогу.

Стаття 199 СК України встановлює обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення 23 років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Аліменти на повнолітніх дітей стягуються у разі:

  • навчання дитини; 
  • недосягнення дитиною встановленого віку — 23 років; 
  • потреба дитини у наданні їй матеріальної допомоги у зв’язку з навчанням.

Виконання обов’язку батьків утримувати повнолітніх сина, дочку залежить від їх спроможності надавати матеріальну допомогу. Якщо батько, мати не мають відповідних коштів, нерухомого майна, які б забезпечили утримання сина, дочки, виконання цього їх обов’язку буде неможливим.

Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.

Утримання батьками повнолітнього сина, дочки може здійснюватися з ініціативи платника відповідно до вимог ст. 187 СК України шляхом укладення договору між батьками за правилами ст. 189 СК України, договору про передачу права власності на нерухоме майно (ст. 190 СК України).
За рішенням суду аліменти на повнолітніх сина, дочку присуджуються від дня пред’явлення позову. Зміна розміру аліментів може бути здійснена відповідно до вимог ст. 192 СК України.
Розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина визначає суд у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів.

При призначенні аліменти на повнолітніх дітей суд враховує:

  • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
  • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
  • наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина.

Підлягають врахуванню також інші обставини, що мають істотне значення для вирішення справи.

Суд обов’язково бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином. Згідно з правилом ст. 182 СК України, розмір аліментів на одну дитину за жодних обставин не може бути меншим за неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

Дякую за оцінку

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Пройти тест
×