Головна » Блог » Відібрання дитини від батьків

Відібрання дитини від батьків

Підстави відібрання дитини від батьків

Відібрання дитини від батьків травматичний досвід. Власне це останній з кроків перед позбавленням батьківських прав. Але що робити, якщо перебування дитини з батьками суперечить її інтересам. У такому випадку варто розібратись із порядком та підставами відібрання дитини від батьків. Також слід знати процедуру і підстави поновлення батьківських прав в Україні.

Відповідно до ст. 170 Сімейного кодексу України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених п.п. 2-5 ч.1 ст. 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров’я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам – за їх бажанням або органові опіки та піклування.

Відповідно до Сімейного кодексу України, існують наступні підстави для відібрання дитини:

  1. батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
  2. батьки жорстоко поводяться з дитиною;
  3. батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами;
  4. батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.
Відібрання дитини від батьків
Інфографіка

Порядок відібрання дитини, без позбавлення батьків батьківських прав

Для належного дотримання процедури відібрання дитини існує затверджений порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини. Органи опіки та піклування залучаються у випадку якщо є спір щодо участі у вихованні дитини.

Відповідно до вищезазначеного порядку, якщо виникла безпосередня загроза життю або здоров’ю дитини, орган опіки та піклування, якому стало відомо про це, приймає рішення про негайне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють.

Для прийняття рішення про негайне відібрання дитини у батьків служба у справах дітей подає відповідне клопотання. Після надходження клопотання голова чи інша уповноважена особа районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради протягом одного дня розглядає порушене питання та приймає відповідне рішення.

На підставі рішення служба у справах дітей разом з кримінальною міліцією у справах дітей, представниками закладу охорони здоров’я вживають заходів до відібрання дитини у батьків та передають її іншим родичам або тимчасово влаштовують.

Про відібрання дитини у батьків орган опіки та піклування того ж дня письмово інформує прокуратуру за місцем проживання дитини та у семиденний строк після прийняття рішення звертається до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення батьківських прав.

Також, служба у справах дітей здійснює підготовку документів для звернення органу опіки та піклування до суду про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або відібрання дитини у матері, батька без позбавлення їх батьківських прав.

Якщо протягом року після прийняття судом рішення про відібрання дитини у батьків не усунені причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, служба у справах дітей за місцем походження дитини, позбавленої батьківського піклування, зобов’язана вжити заходів до позбавлення батьків їх батьківських прав.

Цікава інформація про аліменти на утримання дитини

5/5 - (оцінок: 13)
В яких випадках дитину можуть повернути батькам після відібрання?

Якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини.

Чи можна примусово відібрати дитину від чоловіка без рішення суду?

Це можливо у виключних випадках, коли залишення дитини за попереднім місцем проживання створюватиме реальну небезпеку для її життя та здоров’я або обставини змінилися так, що повернення суперечить її інтересам.

Оцінити статтю:
5/5 - (оцінок: 13)

Залишити коментар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Go to Top