допомога одиноким матерям

Допомога одиноким матерям у 2018 році призначається у наступному порядку

Допомога одиноким матерям – це грошові виплати, які держава здійснює для забезпечення прожиткового мінімуму дитини.

У цій статті Ви дізнаєтесь: яке законодавство регулює порядок призначення допомоги одиноким матерям; які документи потрібні; куди звертатися.

Законодавство, яке регулює порядок призначення та виплати допомоги одиноким матерям:

 1. Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми»;
 2. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затверджений Постановою КМУ від 27.12.2001 р. №1751;
 3. Методика обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги, затверджена наказами Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України від 15.11.2001 р. № 486/202/524/455/3370.

Хто має право на призначення допомоги одиноким матерям:

 • Одинокі матері;
 • Одинокі усиновлювачі;
 • Матері (батьки), у разі смерті одного з батьків.

Кого слід вважати одинокою матір’ю

Одинокою матір’ю є жінка, яка не перевуває у шлюбі має дитину, в свідоцтві про народження якої відсутній запис про батька.

Також одинокою матір’ю визнається жінка, яка не перебуває у шлюбі, має дитину, в свідоцтві про народження якої запис про батька проведено в установленому порядку органам РАЦС за вказівкою матері дитини.

Зазначені особи мають право на отримання допомоги одиноким матерям, якщо:

 • Мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-ІVрівня акредитації, – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Документи, які необхідно подати для призначення допомоги:

 • Заява;
 • витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст  обласного значення) рад, із зазначенням  підстави внесення  відомостей  про  батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до  абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження,  виданий  компетентним  органом  іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка про місце реєстрації матері та дитини.

Куди подавати документи

В органи соціального захисту населення за місцем прописки дитини.

Розмір допомоги одиноким матерям

Допомога одиноким матерям на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Що входить у сукупний дохід:

 • усі доходи, в тому числі пенсії, соціальна допомога (окрім разової), винагороди, заробітна плата, доходи від аліментів, від здачі приміщень в оренду та інші.

Отже, допомога одиноким матерям надається у випадку, якщо є різниця між середньомісячним доходом сім’ї (всіх членів сім’ї, хто зареєстрований за однією адресою з одинокою матір’ю) та прожитковим мінімумом для дитини.

Якщо додати усі види доходів членів сім’ї, що прописані разом з одинокою матір’ю, за останні 6 місяців та поділити на кількість цих членів сім’ї, сума на одну людину має вийте меншою за 1492,00грн. В такому випадку Вам доплачують різницю, шляхом призначення допомоги.

Слід зазначити, що сім’єю є лише одинока мати та її дитина.

Якщо з одинокою матір’ю зареєстровані за однією адресою, наприклад, мати та батько цієї одинокої матері її сестра чи брат, то вони не вважаються однією сім’єю оскільки немають взаємних прав та обов’язків. Тому, дохід цих членів сім’ї враховуватися не буде.

УВАГА! Ваші витрати жодного відношення до призначення допомоги не мають. Враховується лише офіційний дохід.

Розмір допомоги не є сталим та конкретним.

Станом на січень 2018 р. розмір прожиткового мінімуму для дитини до 6 років становить 1492,00 грн.

Яка одинока матір не може отрмати допомоги

Згідно із ст.18-1 Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває у шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на отримання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має.

 

Дякую за оцінку

13 Коментарі

 • ОЛЬГА березня 10, 2018 at 1:33 am

  А враховують для розміру допомоги нарахований дохід матері чи чистий після утримання всіх налогів?

  • Все залежить від виду доходу – детальніше дивіться в Методиці обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги.

 • Катерина березня 12, 2018 at 6:47 pm

  Скажіть будь ласка як нараховують повторне звернення?минулих пів року я отримувала 860 грн допомогу на дитину і 1400 одиноким матерям. А наступних пів року яким чином будуть нараховані? Ці 1400 грн також враховуються як дохід?

 • Ларіса березня 28, 2018 at 12:03 pm

  Я живу у Старокостянтинові в селі самчики . У мене сусіди рядом , розведяні матір одиночка 5 дітей чоловік приписаний коло своєї матері живе із дружиною і получают як матір одиночка , 3роки і ніхто навіть і непровірив ПОЗОР Нашому МЕЛЬНИЧУКУ.!!!!!!!

 • Аліна квітня 3, 2018 at 11:25 am

  А скільки таких получають.це добре як на дітей ті гроші витрачаються.я мама одиначка з 2 ма дітьми.пів року отримувала лише по 860 грн на кожного.дівчаткам ще 3-х немає.після перерахування через пів року зменшили виплати майже на 800 грн,бо мо вважається доходом і включили мо за липень в доходи,а в січні переоформлювала.МО дохід!щоб ті так жили,хто ці закони приймає.

 • Валентина квітня 21, 2018 at 1:10 pm

  Тобто соціальна допомога за попередні пів року рахується як ДОХІД!? Я все вірно зрозуміла,?
  Тобто мати, яка не працює і доглядає дитину до 3 років мала би ще щ цієї допомоги відкладати на наступні пів року для прожиття!???

  • Аліна Макух квітня 22, 2018 at 6:41 pm

   Доброго дня. Все вірно, соціальна допомога (крім разової) враховується при розрахунку сукупного доходу.

 • Олена квітня 27, 2018 at 3:31 am

  У мене така ситуація, я не офіційно працевлаштована, проживаю на найманій квартирі, маю двох дітей від першого шлюбу, аліменти не платить, не подавала, і третя дитина від другого шлюбу. Чоловік не працює, алкоголік, довести буде складно, бо має багато серйозних друзів. Мене з дитиною не утримує, розлучатися відмовляється. Моя зарплата не носить сталого окладу, інколи вистачає лише на проплату житла і садочка. Що порадите? Якщо не зможу забезпечити дітей то двох старших чоловік колишній просто почне відсуджувати.

  • Аліна Макух квітня 27, 2018 at 9:11 am

   Доброго дня. Вам потрібно звернутися до суду із заявами про стягнення аліментів на утримання дітей. Після отримання рішення суду зверніться у виконавчу службу. Виконавча служба стягуватиме аліменти з батьків дітей

 • Людмила травня 14, 2018 at 12:39 pm

  Син батько-одинак, діти3 і 5 років,проживає зімною.Офіційно не працює,на які соц.виплати він може розраховувати.

 • Юля травня 21, 2018 at 9:04 pm

  Я розлучена, старшій донечці 5 років, на аліменти я не подавала. У квітні цього року народила другу дитину, вже як мама одиночка. Чи можу я оформити якусь допомогу на двох діток чи тільки на меншу, так як у старшої офіційно є тато?

  • Аліна Макух травня 23, 2018 at 3:11 pm

   Доброго дня. Ви можете оформити допомогу як одинока матір відносно дитини, яка немає в свідоцтві про народження запису про батька (або такий запис вказаний за вказівкою матері).

Відповісти

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

Comodo SSL